Laparoskopik ve laparotomik total histerektomi operasyonunun hasta memnuniyeti ve kozmetik sonuçlar yönünden karşılaştırılması
Comparison of cosmesis score and patients perspective of total hysterectomy operation via laparoscopic and laparotomic technique
- Tez No: 836682
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kliniğimizde benign nedenlerle laparoskopik veya laparotomik yöntemle total histerektomi operasyonu olmuş hastaların operasyona sekonder oluşmuş skar alanlarını, kozmetik sonuçlarını ve hasta memnuniyetlerini karşılaştırarak değerlendirmektir. Materyal metot: Araştırma kapsamında 2014 yılından itibaren 5 yıl içerisinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında benign jinekolojik nedenlerle histerektomi yapılmış olgular değerlendirildi. Konvansiyonel laparoskopik teknikle ameliyat olmuş olgular çalışma grubunu, transvers batın insizyonu ile (Pfannenstiel insizyonla) laparotomi olmuş olgular kontrol grubunu oluşturdu. Araştırma için gelen olgulardan ve dosyalarından elde edilen bilgiler hasta veri formuna kaydedildi. Hekim tarafından operasyon sonrası skarlar dijital kumpas ile ölçüldü. Olguların demografik ve operasyona ait verileri, skar alanları, skar kalınlığı, rengi, zeminden yüksekliği ve ağrı skorları not edildi. Hastaların skar memnuniyet ve genel vücut algı değerlendirmeleri anket formları ile değerlendirildi. Bulgular: Laparoskopik total histerektomi (TLH) operasyonu olmuş 50 hasta çalışma grubunu, Pfannenstiel insizyonu ile abdominal histerektomi (AH) operasyonu olmuş 50 hasta ise kontrol grubunu oluşturdu. Laparoskopik teknikle histerektomi operasyonu olmuş olan çalışma grubundaki hastalarda ortalama skar alanı anlamlı derecede daha düşük bulundu (p=0,003). Hekim tarafından yapılan skar değerlendirmelerinde Manchester Skoru, POSAS-doktor Skala Değeri, Vancouver Skar Skoru skorları arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to evaluate the scar formation, wound healing results and patients perspective about cosmetic results of laparoscopic and laparotomic hysterectomy operation for benign gynecological indications. Material and method: Within the scope of the study, cases who underwent hysterectomy for benign gynecological reasons within 5 years from 2014 were evaluated. Cases who had surgery with conventional laparoscopic technique constituted the study group; cases who had laparotomy with transverse abdominal incision (Pfanenstiel incision) formed the control group. The information obtained from the cases and their files for the study was recorded in the patient questionnaire. Operation scars were measured with a digital caliper. Demographic and operative data of the cases, wound scar, scar length, thickness, color, and height from the ground and pain scores were compared. Patient scar satisfaction and general body perception evaluation questionnaires were evaluated among each other. Results: 50 patients who underwent laparoscopic total hysterectomy (TLH) operation constituted the study group, and 50 patients who underwent abdominal hysterectomy (AH) operation with Pfannenstiel incision constituted the control group. The average scar area was found to be significantly lower in the patients in the study group who had hysterectomy with laparoscopic technique (p=0.003). In the scar evaluations made by the physician, no significant difference was detected between the Manchester Score, POSAS-Doctor Scale Value, and Vancouver Scar Score scores.