Hormon replasman tedavisi alan hipogonadotropik hipogonadizmli olgularda testis elastografisinin testiküler fonksiyon, spermatogenez ve cinsiyet hormonlarını öngörmedeki rolü
The role of testicular elastography in prediction of testicular function, spermatogenesis and gender hormones in patients with hypogonadotropic hypogonadism requesting hormone replacement therapy
- Tez No: 836689
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK GÖRÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada Hormon Replasman Tedavisi sonrası Hipogonadotropik Hipogonadizmli hastaların testis doku değişiklikleri ve spermatogenez başarısını ön görmedeki rolü değerlendirmeyi amaçladık Gereç-Yöntem: Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Üroloji Polikliniğine 2 yıl boyunca başvuran 30 Hipogonadotropik Hipogonadizm hastası prospektif olarak incelendi. Hastalar tedavi öncesi testis elastografisi ile değerlendirildi. Hastalara Konvansiyonel Gonadotropin tedavisi olan hCG ve rekombinant FSH tedavisi başlandı. Tedavinin 6.ayında hormon tetkikleri(FSH, LH, Testesteron),spermiogram parametreleri ve testis elastografisi değerlendirildi. 6. Ayda ejakülatta sperm saptanması başarı olarak görüldü. Bulgular: 6. Ayın sonunda 30 hastanın 13 ünde(%43) sperm çıkışı gözlendi. Tedavi öncesi Testesteron düzeyi 1 mg/dl iken tedavi sonrası 5,6 mg/dl seviyesine yükseldi. Tedaviden fayda gören grupta tedavi öncesi ve sonrası bilateral testislerin elastografide bakılan rezistif indeks değerleri tedaviden fayda görmeyen gruba göre anlamlı olarak daha düşük saptandı(tedavi öncesi sağ ve sol rezistif indeks sırasıyla sağ: 0.9,sol:0.93, p=0.002,tedavi sonrası sağ ve sol rezistif indeks sırasıyla sağ:0.72,sol:0.72 p=0.001). Tedavi öncesi ve tedavi sonrası testis elastografisinde sağ testis akımı tedaviden fayda gören grupta, tedaviden fayda görmeyen gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti(tedavi öncesi sağ akım: 0.71,sol akım:0.72 m/s, p=0.036,tedavi sonrası sağ akım:1.02 m/s sol akım:0.9 m/s ,p=0.006). Tedavi sonrasında ise tedaviden fayda gören grupta sol testis kan akımı anlamlı olarak daha yüksek saptandı(p=0.007).. Tedavi sonrasında ise tedaviden fayda gören grupta sağ testis stiffness değeri anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Tedavi öncesi stiffness:2.19,tedavi sonrası :2,7 (p=0.025). Sonuç: Çalışmada Hipogonadotropik Hipogonadizm hastalarında Hormon Replasman tedavisinin spermatogenez başarısını ön görmede Testis Elastografisinde değerlendirilen testiküler akım, stifness ile birlikte Rezistif İndeksin de önemli bir parametre olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to evaluate the role of predicting testicular tissue changes and spermatogenesis success in patients with Hypogonadotropic Hypogonadism after Hormone Replacement Therapy Materials and Methods: Thirty patients with Hypogonadotropic Hypogonadism, who applied to Hatay Mustafa Kemal University Research Hospital Urology Polyclinic for 2 years, were prospectively evaluated in the study. The patients were evaluated with testicular elastography before treatment. Conventional Gonadotropin therapy, hCG, and recombinant FSH therapy were started for the patients. At the 6th month of the treatment, hormone tests (FSH, LH, Testosterone), spermiogram parameters and testicular elastography were evaluated. Detection of sperm in the ejaculate at 6 months was considered a success. Results: At the end of the 6th month, sperm output was observed in 13 of 30 patients (43%). While the testosterone level was 1 mg/dl before the treatment, it increased to 5.6 mg/dl after the treatment. values were found to be significantly lower than the group that did not benefit from the treatment (right and left resistive index before treatment: 0.9, left: 0.93, p=0.002, right and left resistive index after treatment: 0.72, left: 0.72, respectively, p=0.001). ). In testicular elastography before and after treatment, right testicular flow was significantly higher in the group that benefited from treatment than in the group that did not benefit from treatment (right flow before treatment: 0.71, left flow: 0.72 m/s, p=0.036, right flow after treatment: 1.02 m/s left flow: 0.9 m/s ,p=0.006). After the treatment, left testis blood flow was found to be significantly higher in the group that benefited from the treatment (p=0.007). After the treatment, the right testis stiffness value was found to be significantly higher in the group that benefited from the treatment. The stiffness before treatment was: 2.19, and after the treatment: 2.7 . (p=0.025). Conclusion: In the study, it has been shown that the Resistive Index can be an important parameter along with the testicular flow and stiffness evaluated in Testicular Elastography in predicting the success of spermatogenesis of Hormone Replacement therapy in patients with Hypogonadotropic Hypogonadism.