Grunge stil tipografik tasarımlara göstergebilimsel bakış: Davıd Carson tasarımlarından örnek çözümlemeler
Analysis of grunge style typographic designs with the semiotic method: Sample analysis from David Carson designs
  1. Tez No: 836690
  2. Yazar: ZİNNUR VAPUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Modern sanat akımları, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkarak grafik tasarım ve görsel iletişim üzerinde önemli bir etki yaratmış ve yeni tipografik anlatımın temellerini atmıştır. Yeni tipografi olarak da bilinen Uluslararası Tipografik Stil veya İsviçre Stili, 1950'ler ve 1960'lar döneminde ortaya çıkmış bir tasarım yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, netlik, basitlik ve akılcılığa odaklanma prensipleriyle karakterize edilmiştir. 1960'ların sonlarında çeşitli grafik sanatçıları tarafından sözel ve görsel uyumları temel alan alternatif modellerin önünü açan bir dizi tipografik deneme gerçekleştirmiştir. Bu deneyler, yapıbozum ve yeniden düzenleme, tasarımdaki varyasyonları bilinçli olarak ortaya çıkarma, farklı sürümleri yan yana koyma ve yan yana olduklarında hangi seçeneğin daha iyi olduğunu analiz etme gibi yaklaşımları içermektedir. Bu denemeler, tipografik düzenlemelerin daha özgür ve deneysel olabileceğini göstermiş ve tipografinin sınırlarını zorlamıştır. 1970'li yıllarda, Postmodernizm ile geleneksel normlara meydan okuyarak farklılığı, belirsizliği ve bireyselliği vurgulayan tasarımlar kendini göstermeye başlamıştır. Tasarımcılar, çözümlerini kişisel ifade ve yaratıcılıkla birleştirirken, geleneksel mantık ve neden-sonuç ilişkisinden bağımsız bir yaklaşım sergilemişlerdir. Postmodern tasarımcılar, estetik açıdan çarpıcı ve etkileyici görsel deneyimler sunarken, geleneksel tasarım kurallarını altüst etmişlerdir. Postmodernizm, tasarım dünyasında özgürlük, çeşitlilik ve sınırları zorlama felsefesini benimsemiştir. Tasarımcılar, sanatsal ve estetik ifadelerini özgürce ortaya koyarken, izleyiciye sıra dışı ve düşündürücü deneyimler sunmaktadırlar. Postmodernist yaklaşımın altında inceleyebileceğimiz Yapıbozumcu tipografik anlayış ise izleyicinin tipografiyi sorgulamasına, metnin farklı yorumlarına açık olmasına ve görsel deneyimleri tetiklemesine olanak tanımakta; normları yıkmak, beklenmedik ilişkiler kurmak ve mevcut kalıpları sorgulamak amacıyla tasarımı kullanmaktadır. Modernist ve Postmodernist dönemler ele alınındığında, David Carson'un çalışmalarının Postmodernist dönemi yansıttığını söyleyebiliriz. Carson'ın tasarımlarında geleneksel grafik tasarım standartlarının dışına çıkıldığı görülmektedir. Son 25 yılda çağdaş grafik tasarıma büyük etkileri olan sanatçının en büyük başarısı, imajlara ve tipografiye farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak, onlara yeni anlamlar ve biçimler kazandırmasıdır. David Carson, grafik tasarım tarihinin en yenilikçi ve enerjik tasarımcılarından biri olarak kabul edilir. Carson'ın çalışmalarında sınırsız düşünme ve olağanüstü matematiksel düzenlemelerin renk uyumuyla birleşmesi, günümüzdeki tasarım anlayışındaki farklı yönelimlerin başlangıcını oluşturmuştur. Carson'ın çalışmaları, grafik tasarım alanında yeni ufuklar açan ve yaratıcılığı teşvik eden bir ilham kaynağı olmuştur. Bu çalışmada, tipografide“Grunge”tarzının yaratıcısı olarak kabul edilen ve grafik tasarım tarihinde yenilikçi ve enerjik bir tasarımcı olan David Carson'ın tasarımları merkeze alınmıştır. Carson'ın çalışmaları, genel anlamıyla grafik tasarımın sınırlarını zorlamayı ve görsel iletişimde yeni yöntemler keşfetmeyi hedefleyen bir girişim olarak değerlendirilebilir. Göstergebilimsel bir bakış açısıyla, olağandışı tipografi ve imge kullanımı, geleneksel tasarım normlarına meydan okuyarak izleyicileri daha eleştirel ve yansıtıcı bir şekilde tasarımla ilgilenmeye teşvik eden yeni bir görsel dilin yaratılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmada,“Grunge”tarzının yaratıcısı olarak kabul edilen David Carson'un eserlerinden seçilen örnekler, göstergebilimsel analiz yöntemiyle ile incelenmiştir. Bu analizler,“Grunge”tarzın çağdaş iletişimdeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler Postmodernist grafik tasarım, Yapıbozumculuk, grunge, tipografi, göstergebilimsel analiz
Özet (Çeviri)
Modern art movements emerged at the beginning of the 20th century, had a significant impact on graphic design and visual communication and laid the foundations of new typographic expression. International Typographic Style or Swiss Style, also known as new typography, is a design approach that emerged during the 1950s and 1960s. This approach is characterized by the principles of clarity, simplicity and focus on rationality. In the late 1960s, a series of typographic experiments were carried out by various graphic artists paving the way for alternative models based on verbal and visual harmony. These experiments include deconstruction and refactoring, deliberately revealing variations in design, juxtaposing different versions, and analyzing which option is better when side by side. These experiments showed that typographic arrangements could be more free, experimental and pushed the boundaries of typography. In the 1970s, designs emphasizing difference, uncertainty and individuality by challenging traditional norms began to appear in Postmodernism. While combining their solutions with personal expression and creativity, the designers showed an approach independent of the traditional logic and cause-effect relationship. In presenting aesthetically striking and impressive visual experiences, postmodern designers overturned traditional design rules. Postmodernism has adopted the philosophy of freedom, diversity and pushing the boundaries in the design world. While freely conveying their artistic and aesthetic expressions, designers offer the audience extraordinary and thought-provoking experiences. Deconstructive typographic understanding, which we can examine under the postmodernist approach, allows the viewer to question typography, be open to different interpretations of the text and trigger visual experiences, and uses design to break down norms, establishes unexpected relationships and questions existing patterns. Considering Modernist and Postmodernist periods, we can say that David Carson's works reflect the Postmodernist period. Carson's designs seem to go beyond traditional graphic design standards. The greatest achievement of the artist, who has had a great impact on contemporary graphic design in the last 25 years, is to approach images and typography from a different perspective and give them new meanings and forms. David Carson is recognized as one of the most innovative and energetic designers in graphic design history. The combination of limitless thinking and extraordinary mathematical arrangements with color harmony in Carson's work formed the beginning of different trends in today's design understanding. Carson's work has been a source of inspiration, opening new horizons and stimulating creativity in graphic design. In this study, the designs of David Carson, who is considered to be the creator of the“Grunge”style in typography and an innovative and energetic designer in the history of graphic design, are at the center. Carson's work can be considered as an attempt to push the boundaries of graphic design and to discover new methods in visual communication. From a semiotic perspective, the unusual use of typography and imagery aims to create a new visual language that challenges traditional design norms and encourages viewers to engage with design in a more critical and reflective way. In this study, selected examples from the works of David Carson were examined through semiotic analysis. These analyses aim to investigate the effect of the“Grunge”style on communication. Keywords Postmodernist graphic design, Deconstruction, grunge, typography, semiotic analysis