Effects of wrapping with fiber reinforced polymer materials on performance in reinforced concrete columns
Betonarme kolonlarda lif takviyeli polimer malzemelerle sargılama performansına etkisi
  1. Tez No: 836705
  2. Yazar: WALLAA SHINNO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu makale, karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) sargılarla güçlendirilmiş, köşeleri Bu makale, karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) sargılarla güçlendirilmiş, köşeleri yuvarlatılmış eksenel yüklü kare betonarme kolonların davranışı üzerine kapsamlı bir Sonlu Eleman araştırmasının sonuçlarını sunmaktadır. 27 kare kesitli betonarme kolon 200*200*1100 mm modellenmiş ve doğrusal olmayan sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak analiz yapılmıştır. Sonlu eleman çalışmasında beton mukavemeti, sarma tipi (tam ve kısmi) ve etriyeler arasındaki mesafenin değişimi olarak üç parametre dikkate alınmıştır. Bu çalışmanın sonuçları ayrıca FRP malzemelerle güçlendirilmiş dikdörtgen betonarme kolonlarda eksenel yük taşıma kapasitesini analitik olarak hesaplamayı sağlayan bir model ile karşılaştırılmıştır. Önerilen bu modelde Mander Sargılı Beton Modeli ile Lam ve Teng' e ait FRP sargılı beton dayanım modelini birleştiren yeni bir model ortaya konmuştur. Daha önceki çalışmalara göre Mander modelinin enine çelik sargılı betonalar için en iyi model olduğu belirlenmiş bununla birlikte ACI Komitesi FRP sargılı betonlar için Lam ve Teng tarafından önerilen modelin en avantajlı model olduğunu belirtmiştir. Sonlu elemanlar analiz sonuçları, araştırmacıların sunduğu bu birleşik analitik modelle iyi bir uyum göstermiştir. Analiz sonuçlarına göre sargılı betonarme kolonlara ait sonuçlar, sargısız kolonlarla karşılaştırıldığında FRP ile sarılmış kare betonarme kolonlarının basınç dayanımında önemli bir artış görülmüş, süneklikte ise daha sınırlı bir artış olduğunu belirlenmiştir. Kolonların davranışının analiz parametrelerinden büyük ölçüde etkilendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper presents results of a comprehensive FEM investigation on the behavior of axially loaded square reinforced concrete columns wıth rounder corners that have been strengthened with carbon fiber-reinforced polymer CFRP wraps. 27 Square Reinforced concrete columns 200*200*1100 mm were modelled and analysis was carried out using a non-linear finite element method. Three parameters of concrete strength, type of wrapping (full and partial) and the distance between stirups were considered. A model for combining FRP and steel confinement in rectangular reinforced concrete columns was put forth in this study. The Mander model was determined to be the best confinement model for transversal steel based on earlier studies. The Lam and Teng approach was determined to be the most advantageous confinement model for FRP based on the completed literature study and the recommendations of the special report by the ACI Committee 440 task group on FRP confinement. The finite element analysis results were in good agreement with the combined model presented by the researchers. The numerical analysis results demonstrated significant enhancement in the compressive strength and sligt increase in ductility of the FRP-wrapped square RC columns compared to unconfined RC columns. It was observed that the behaviour of the columns was greatly affected by the analysis parameters.