Dietary lipid effects on the endocrine status of ewes and the development, metabolism and cryopreservation qualities of their in vitro and in vivo produced embryos
Koyunların endokrin durumu ve in vitro ve in vivo üretilmiş embriyolarının gelişimi, metabolizması ve kriyoprezervasyon kaliteleri üzerine diyet lipid etkileri
  1. Tez No: 836706
  2. Yazar: ALİ GALİP ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JSM HUTCHINSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Aberdeen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üreme Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Geviş getiren hayvanlarda üreme işlevleri, yağdan gelen enerji katkısının basit bir yansıması olmayan şekillerde, diyete yağ ilavesinden (yağ asitlerinin Ca-sabunları, balık yağı) etkilenir. Yağ asidi öncüleri (yani kolesterol) yumurtlama, rahim fonksiyonu ve embriyo gelişimi üzerindeki etkileri yoluyla üreme üzerinde etkilere sahip olabilir. Diyete yağ takviyesi ve üreme üzerindeki etkileri, özellikle endokrin yönleri, son on yıldır incelenmiştir, ancak diyet yağı takviyesinin preimplantasyon embriyo gelişimini nasıl etkilediğine dair neredeyse hiçbir bilgi yoktur. Geviş getiren hayvanların diyetlerine enerji arzını artırmak için lipit takviyeleri eklemek artık yaygın bir uygulamadır, ancak bunun özellikle dondurma ve çözme sonrasında embriyoların kalitesi, metabolizması ve hayatta kalma oranları üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Üreme konusundaki bilimsel araştırmaların amaçlarından biri de nesil aralığını kısaltarak genetik seçilimi hızlandırmaktır. Bu, hayvanların genç yaşta çoklu yumurtlama ve embriyo transferi (MOET) yetiştirme teknolojilerine tabi tutulmasını içerir. Bununla birlikte, bunlardan biri, embriyo gelişiminin blastosist aşamasına kadar azalmasına yol açan düşük oosit kalitesi olan ilişkili problemler vardır. Bu tez, MOET ıslah şemalarının verimliliği üzerinde etkisi olan koyun üremesinin bu yönleri üzerindeki yağ (yağ asitlerinin Ca-sabunları ve balık yağı) ile diyet takviyesinin etkilerini bildirmektedir. Deney 1 ve 2 (Bölüm 3), diyet yağlarının (yağ asitlerinin kalsiyum sabunları şeklindeki işkembe korumalı yağ) koyunların endokrin profili, yumurtlama oranı, embriyo verimi ve in vitro gelişim kapasitesi üzerindeki etkilerini belirlemek için tasarlanmıştır. üreme mevsimi boyunca ve yine üreme mevsiminin sonuna doğru süper yumurtlanmış ergenlik öncesi ve yetişkin koyunlardan elde edilen embriyolar. Embriyo iyileşmesinden önceki diyet yağının, dondurma ve çözme sonrasında embriyonun sağkalım oranlarını etkileyip etkilemediğine dair bir test de yapıldı. Cinsel olarak olgun koyunlar ve prepubertal kuzular (Kuzey Ülkesi Cheviot Koyunları), bir kontrol diyeti (C; çim, pancar küspesi, arpa peleti; 10 MJ/kg DM, 120 g/kg CP) veya %5 korumalı yağ ile desteklenmiş aynı diyetle beslendi. (F; Megalac, Volac Ltd).
Özet (Çeviri)
In ruminants, reproductive functions are affected by dietary supplementation of fat (Ca-soaps of fatty acids, fish oil) in ways that are not a simple reflection of the energy contribution from fat. Fatty acid precursors (i.e. cholesterol) can have effects on reproduction through their influence on ovulation, uterine function and embryo development. Dietary fat supplementation and its effects on reproduction, in particular endocrine aspects, have been studied for the last decade, but there is virtually not information on how dietary fat supplementation affects preimplantation embryo development. Adding lipid supplements to ruminant diets to boost energy supply is now common practice, but its effect on the quality, metabolism and survival rates of embryos, particularly following freezing and thawing, is not known. One of the purposes of scientific research in reproduction is to speed genetic selection by shortening the generation interval. This involves subjecting animals to multiple ovulation and embryo transfer (MOET) breeding technologies at a young age. There are however associated problems, one of which is poor oocyte quality leading to reduced embryo development to the blastocyst stage. This thesis reports the effects of dietary supplementation with fat (Ca-soaps of fatty acids and fish oil) on those aspects of sheep reproduction that have an impact on the efficiency of MOET breeding schemes. Experiments 1 and 2 (Chapter 3) were designed to determine the effects of dietary fats (rumen-protected fat in the form of calcium soaps of fatty acids) on the endocrine profile of sheep, ovulation rate, embryo yield and the in vitro developmental capacityof embryos which were recovered from superovulated pre-pubertal and adult sheep during the breeding season and again towards the end of the breeding season. A test was also carried out of whether dietary fat prior to embryo recovery affects embryo survival rates following freezing and thawing. Sexually mature ewes and prepubertal lambs (North Country Cheviot Sheep) were fed a control diet (C; grass, beet pulp, barley pellet; 10 MJ/kg DM, 120 g/kg CP) or the same diet supplemented with 5% protected fat (F; Megalac, Volac Ltd).