Fibromiyalji hastalarında total oksidan ve total antioksidan belirteçlerinin klinik bulgular ve aerobik egzersiz ile ilişkisi
The relationship of total oxidant and total antioxidant markers with clinical findings and aerobic exercise in fibromyalgia patients
  1. Tez No: 836704
  2. Yazar: MELEK YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA KASAPOĞLU AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Fibromiyalji Sendromu (FMS) yaygın musküloskelatal ağrı ve spesifik anatomik bölgelerde hassas noktaların varlığı ile karakterize; uyku bozukluğu, yorgunluk, sabah tutukluğu, kognitif fonksiyonlarda bozulma, parestezi ve sübjektif şikayetler gibi pek çok semptomun olduğu eklem dışı kronik bir hastalıktır. Etyopatogenezinde birçok faktör suçlansa da tam olarak aydınlatılamamıştır. Oksidatif stresde etyopatogenezde rolü olan sebeplerden biri olarak sayılmaktadır. FMS de nonkonservatif tedavi olarak aerobik egzersizlerin önemi büyüktür. Düşük orta yoğunluklu egzersizlerin FMS semptomlarını ve ağrıyı azaltabileceğine dair araştırmalar bulunmaktadır. Bu çalışma da amacımız FMS'li hastalarda ve sağlam gönüllülerde total oksidan ve total antioksidan seviyesinin aerobik egzersiz ve klinik parametreler ile ilişkisini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia Syndrome (FMS) is characterized by widespread musculoskeletal pain and the presence of tender points in specific anatomical regions; It is a chronic non-articular disease with many symptoms such as sleep disturbance, fatigue, morning stiffness, impairment in cognitive functions, paresthesia and subjective complaints. Although many factors have been blamed for its etiopathogenesis, it has not been fully elucidated. Oxidative stress is considered as one of the reasons that play a role in etiopathogenesis. Aerobic exercises are of great importance as a nonconservative treatment for FMS. There is research showing that low-to-moderate intensity exercises can reduce FMS symptoms and pain. Our aim in this study is to evaluate the relationship of total oxidant and total antioxidant levels with aerobic exercise and clinical parameters in patients with FMS and healthy volunteers.