Modeling and analysis of the reliability of contingency logistic network: A Multi-dimensional knapsack approach
Beklenmedik durumlar lojistik ağının güvenirliğinin analizi ve modellenmesi: Bir çok boyutlu sırtçantası yaklaşımı
- Tez No: 818069
- Danışmanlar: PROF. DR. EDWARD A. POHL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Arkansas
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Beklenmedik durumlar belirli bir popülasyonun güvenlik ve refahına büyük bir tehdit oluşturan beklenmedik krizlerdir. Mevcut literatür beklenmedik durumlarla ilgili ekonomik konulara temel olarak odaklanmıştır. Bu araştırma çabası beklenmedik durumları cevaplamada başarı veya başarısızlığında etkili temel elemalara odaklanarak farklılaşmaktadır. Bu çaba Thomas (2004)ün beklenmedik durumlar lojistik güvenirliğindeki temel çalışmasına dayalı olup bunu geliştirmektedir. Bu modelleme yaklaşımı bir beklenmedik durum lojistiğinin başarısızlığını önleme veya onarma yeterliliğine odaklanarak görev orjinli yaklaşımı ele almaktadır. İlk olarak, mevcut beklenmedik durumlat lojistik ağı operasyonel üslerde güvenkik stıoku barındırılarak genişletilmektedir. Ağ güvenirliğinin belirli seviyeleri için güvenlik stokları dağıtmada kullanılan önem ölçütleri geliştirilmiştir. Lojistik düğümün riskini modellemede yartdımcı olmak üzere ortalama değer ilk derece ikinci moment tekniğine dayalı yaklaşık ölçütler geliştirilmiş bu da girişimcilik teori modellerindeki talep ve arz dakı belirsiliklerle başa çıkmada kullanılmıştır. Daha sonra karar vericinin düğüm başarısızlığıyla ilgili risk tolerans seviyesi öteleme kullanılarak ilave edilmiştir. Özellikle dual güç ve orantısal Zarar öteleme modelleri bu modelleme yaklaşımında incelenmiştir. Kompleks beklenmedik durumlar ağları için kaynak dağıtımı ve risk kaçış modelleri formulize edilmiştir. Sonra, seçici bakım kavramı kullanılarak bşr beklenmedik durumlar lojistik ağının sürtdürülebilirliği modellenmektedir. Bu problem formülize edildiğinde konveks olmayan, doğrusal olmayan, ayrılamayan, çok boyutlu ayrıl sırtçantası problemidir. Bu problemler NP zor olarak bilinmektedir. Beklenmedik durumlar lojistik ağını sürdürmek için en iyi bakım faaliyetleri kümesini belirlemek için bir memetic algoritma geliştirilmekte ve önerilmektedir. Son olarak bir ağ yöneticisinin çeşitli krtiterlere (güvenirlik, maliyet, zaman, kaynak değerlendirme vb.) karşı tercihleri fiziksel programlama kullanımı ile kapsayıcı olarak değerlendirilmektedir. Bu uygulama bir kojistik yöneticisine çeşitli senaryolar için tercihlerini belirtmede daha çok esneklik sağlamakta olup yönetici tarafından belirlenen istenilenlik seviyelerine dayalı olarak yarışan amaçları aynı anda en iyilemektedir. Kısaca, bu araştırma çabası beklenmedik durumlar lojistil ağı tasarımında ve yönetimindeki çeşitli boşlukları önerilen modeler ve tekniklerle doldurmaktadır. Bu araştırmacıları modelleri geliştşrmede ve daha çok geröçeklik ve kompleksite ekleyerek afetlerin gerektirdiği acil lojistik destekleri sağlamada lojistiklere yardımcı olmakta ve başlangıç modelleme çerçevesi sunmaktadır. Bu temel modeler hükümet ve askeri çeşit senaryolara yönelik gelişmiş olup görev başarısına odaklanmaktadır. Bu çalışlmanın hizmet sektörüne genişletilmesi için fırsatlar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Contingencies are unexpected crises that cause a major threat to the safety and well being of a specific population. The current literature has focused primarily on the economic issues related to contingencies. This research effort differs in that it focuses on the underlying elements that contribute to the success or failure of a contingency response. This effort builds upon and extends the preliminary work on contingency logistics reliability modeling by Thomas (2004). The modeling approach takes a mission orientation and focuses on the ability to recover from or prevent a contingency logistics failure. First, the existing contingency logistic network models are extended by including safety stocks in the operational nodes. Importance measures are developed and used to allocate safety stocks for specific levels of network reliability. To cope with the uncertainties associated with demand and supply as well as the difficulties associated with the use of interference theory models, an approximation measure is developed based on the mean value first order second moment technique to assist in modeling the risk of a logistics node. Later, a decision maker's tolerance for the risk associated with a node failure is incorporated through the use of distortion. Specifically, the dual power and proportional hazard distortion models are investigated in this modeling paradigm. Resource allocation and risk mitigation models are formulated for complex contingency networks. Next, the sustainability of a contingency logistics network is modeled using the concept of selective maintenance. This problem, once formulated, is a non-convex, non-linear, non-separable, multi-dimensional, discrete knapsack problem. These problems are known to be NP hard. A memetic algorithm is developed and proposed for identifying the best set of maintenance actions to sustain the contingency logistics network. Finally, a network manager's preference toward the numerous criteria (reliability, cost, time, resource utilization etc...) is judiciously exploited through the use of Physical Programming, a multi criteria optimization procedure. This application provides a logistic manager greater flexibility to express their preference for a variety of scenarios and concurrently optimize competing objectives based on the desirability levels set by the manager. In brief, this research effort fills several voids in the areas of contingency logistic network design and management with the development of the proposed models and techniques. This provides an initial modeling framework that has the potential to motivate researchers in related fields to extend the models and add more realism and complexity to assist logisticians when faced with the next set of catastrophes requiring emergency logistics support. These basic models have been oriented toward government and military type scenarios by focusing on mission success. Opportunities exist for extending much of this work to the service sector.