Adelosan çağdaki okul öğrencilerinde primer dismenore sıklığı,etkileri ve öğrencilerin dismenore ile başa çıkma yöntemleri
Adelosan frequency of primary dysmenorea in current school students, its effects and methods of coating with dysmenorea
- Tez No: 836723
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLER OKYAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç:Çalışmamızda adelosan çağdaki öğrencilerde primer dismenore sıklığının saptanması, öğrencilerin dismenore ile başa çıkma yöntemlerinin tespiti, bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi, farkındalık oluşturularak yaşam kalitesinin arttırılması ve okul başarısına etki eden olumsuzluk azaltılması amaçlanmıştır. Yöntem: Adelosan çağdaki 13-18 yaş aralığındaki330 kız öğrenciye yapılan gönüllülük esasına dayanan anket çalışmasında öğrencilere sorulan sorularda mens döneminde ağrı skalası ve semptomların değerlendirilmesi istenerek dismenore sıklığı ve başa çıkmada kullanılan yöntemler ve etkinliği, yaşam kalitesini, eğitim öğretim hayatını ne ölçüde etkilediği değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya göre öğrencilerin dörtte üçü (%72,7) adet sırasında ağrı yaşamaktadır. Ağrılı adet döneminde öğrencilerin yaşadığı semptomlar sorgulandığında öğrencilerin 255 'i (%77,5) kalça veya karın bölgesinde ağrı yaşadığını, ağrılı adet sırasında yaşadığı duygusal değişikler sorulduğunda en yüksek oranla 260 öğrenci (%79) bu dönemde kendini gergin hissettiğini belirtmişlerdir. Ağrılı adet döneminde öğrencilerin başa çıkma yöntemleri değerlendirildiğinde karına ısı uygulaması seçeneğini işaretleyen 219 öğrenci (%66,5) en yüksek olarak değerlendirilirken öğrencilerden 90'ı (%27,3) ağrılı mens döneminde ilaç kullanımı olduğunu tariflerken 240 öğrenci (%72,7) ilaç kullanmadığını belirtmiştir. Öğrenciler üzerinde sosyal, fiziksel, psikolojik ve ekonomik gibi pek çok etkiye sebep olan dismenore okul başarısında düşme, yaşam kalitesinde azalmaya sebebiyet vermektedir.Yaptığımız anket çalışmasına göre dismenorenin, öğrencilerin %.27,9'unda okul devamsızlığına neden olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Adolesan çağdaki okul öğrencilerinin büyük çoğunluğunda dismenore tariflediği, öğrencilerin semptomlaral başa çıkmada daha çok non farmakolojik yöntemleri tercih ettiği vesemptomların şiddetine bağlı olarak öğrencilerin yine büyük çoğunluğunu ders başarısını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aım:In our study, it was aimed to determine the frequency of primary dysmenorrhea in adolescent students, to determine the methods of coping with dysmenorrhea, to evaluate their knowledge and attitudes, to increase the quality of life by creating awareness and to reduce the negativity that affects school success. Method: In a voluntary survey conducted with 330 female students aged 13-18 in adolescent age, the questions asked to the students were asked to evaluate the pain scale and symptoms during the menses period, and the frequency of dysmenorrhea, the methods used in coping and the effectiveness, the quality of life, the educational life were evaluated Results:According to the study, three-quarters of the students (72.7%) experience pain during menstruation. When the symptoms experienced by the students during the painful menstrual period were questioned, 255 students (77.5%) stated that they experienced pain in the hip or abdomen, and when asked about the emotional changes they experienced during painful menstruation, 260 students (79%) stated that they felt nervous during this period. When the coping methods of the students during the painful menstrual period were evaluated, 219 students (66.5%) who marked the option of applying heat to the abdomen were considered the highest, while 90 (27.3%) of the students described the use of drugs during the painful menstruation period, while 240 students (72.7%) He stated that he did not use drugs. Dysmenorrhea, which causes many social, physical, psychological and economic effects on students, causes a decrease in school success and a decrease in quality of life. According to the survey study we conducted, it was determined that dysmenorrhea caused school absenteeism in .27.9% of the students. Conclusion: It has been determined that the majority of adolescent school students describe dysmenorrhea, students prefer non-pharmacological methods in visual coping, and depending on the results of the discharge, great learning success has been achieved in the students.