10-18 yaş arası adelösan idiyopatik skolyoz ve gergin omurilik hastalarında konus medüllaris seviyelerinin aynı yaş grubu normal popülasyon ile karşılaştırılması
Comparison of conus medullaris levels between 10-18 year old adolescent idiopathic scoliosis patients with tethered cord and the same age matched healthy population
  1. Tez No: 452421
  2. Yazar: VOLKAN GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ: Konus medüllarisin normal sonlanma yeri L1-L2 omurlar seviyesi arasında olmakla birlikte T12 omurunun ortası ile L3 omurun alt kısmı arasında değişebilir. Ayrıca sagital düzlemde ki omurga parametreleri ve deformiteleri son yıllarda önem kazanmıştır. AMAÇ: 10-18 yaş arası adölesan idiyopatik skolyoz ve opere gergin omurilik hastalarında 'conus medüllaris' seviyelerinin aynı yaş grubu sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada adölesan idiyopatik skolyoz ve opere gergin omurilik hastalarının sagital düzlem analizi de yapılarak spinopelvik parametreleri de karşılaştırılmıştır. YÖNTEM: Adölesan idiyopatik skolyoz ve gergin omurilik nedeniyle opere edilen skolyoz hastalarının, normal sağlıklı 10-18 yaş arası adölesan popülasyonun MR sagital görüntüleri retrospektif olarak incelenerek konus medüllaris seviyeleri ölçüldü. Ayrıca adölesan idiyopatik skolyoz ve gergin omurilik hastalarının lateral skolyoz grafilerinde sagital düzlem analizi yapılarak karşılaştırma yapıldı. Çalışmada hastanemizde tetkik ve tedavi edilen 50 adölesan idiyopatik skolyoz (16E, 34K) 42 gergin omurilik hastası (12E, 30K) değerlendirildi. Kontrol grubunda ise kriterlere uyan 50 sağlıklı birey (23E, 27K) çalışmaya dahil edildi. SONUÇ: Gergin omurilik nedeniyle opere edilen grupta konus medüllaris değeri adölesan idiyopatik skolyoz grubunda ve kontrol grubuna göre anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir. Gergin omurilik ve skolyoz grubunda Riser, Copp açısı, lomber lordoz, torakal kifoz, lumbosakral açı, torasik tilt, T1 pelvis açısı, sakral slop, sağ denge, cor denge değeri anlamlı (p ˃ 0,05) farklılık göstermemiştir. Gergin omurilik grubunda lomber tilt, pelvik oblisite, pelvik tilt, pelvik insidans değeri skolyoz grubundan anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Termination level of conus medullaris is between L1 and L2 vertebrae. But, this level may be detected between T12 vertebra midpoint and lower level of L3 vertebra. Also, sagittal plane spinal deformities were identified in recent years. The primary goal of this study was to compare conus medullaris levels of patients with adolescent idiopathic scoliosis, operated tethered cord and normal population between 10 and 18 years old. The secondary goal was to compare spinopelvic parameters in patients with adolescent idiopathic scoliosis and operated tethered cord. METHOD: 50 adolescent idiopathic scoliosis, 42 operated tethered cord and 50 healthy volunteers were recruited for this study. MR investigation was performed in all patients. Conus medullaris levels were measured in Sagittal MRI sections. Also, Spinopelvic parameters were evaluated and compared on lateral whole spine radiographies in patients with adolescent idiopathic scoliosis and operated tethered cord. RESULTS: Conus medullaris level was found significantly higher in operated tethered cord group (p0.05). Also, there was not significant difference of risser stage, cobb angle, lumbar lordosis, thoracal kyphosis, lumbosacral angle, thoracal tilt, T1-Pelvis angle, sacral slope, sagittal balance and coronal balance between operated tethered cord and adolescent idiopathic scoliosis groups (p>0.05).