Effects of budget and competition on search engine advertising
Arama motoru reklam yatırımlarında bütçe ve rekabetin etkileri
- Tez No: 836737
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FİKRİ KARAESMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Reklamcılık, Industrial and Industrial Engineering, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Pazarlamacıların günümüzde karşılaştığı önemli zorluklardan biri, belirli bir bütçe kısıtı altında reklam stratejilerini optimize etmeye çalışmaktır. Google, Yahoo gibi önde gelen teklif ortamları, yayıncılara çevrimiçi reklamcılıkta pozisyonları tahsis etme olanağı sağladığından, bütçe kısıtlamaları, reklam verenlerin üst sıradaki rakiplerin bütçelerini tüketerek öncelikli pozisyonlar elde etme stratejisini etkiler. Bu stratejik düşünme, özellikle rekabetin yoğun olduğu durumlarda reklam verenlerin karlarını etkiler. Denge stratejilerini belirlemek, reklam veren ve probleme dahil olan tüm taraflar için hayati öneme sahiptir. Elde edilen teklif stratejisi ile her reklam verenin bütçesini etkili bir şekilde tahsis etmesi ve ölçülebilir getirilerle müşterileri çekmesi beklenmektedir. Bu çalışma, bütçe kısıtlamaları ve rakiplerin etkileşimleri ile arama motoru reklamcılığı için optimal stratejileri bulma konusundaki yukarıdaki problemi inceler. Literatürdeki benzer çalışmalardan farklı olarak, tek bir karar verici ile bir optimizasyon problemi çözmek yerine, tüm rakiplerin çevrede olduğu Nash dengesi olarak belirlenen bir oyun teorisi problemi dikkate alınacaktır. Bu bakımdan, bu çalışmanın literatürdeki boşluğu doldurması ve arama motoru reklamcılık pazarında pratik bir etki yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the significant challenges marketers face nowadays is attempting to optimize their advertising strategies under a given budget constraint. As dominant bidding environments such as Google, Yahoo, etc., allow publishers to allocate positions in online advertising, budget constraints influence bidding strategy by inducing advertisers to deplete the budgets of higher-ranked competitors in order to gain premier positions. This strategic consideration has an impact on the profits of advertisers, especially when the competition is intense. Determining equilibrium strategies is vital for the advertiser and all parties involved in the problem. With the obtained bidding strategy, each advertiser is expected to allocate their budget effectively and attract customers with measurable returns. This thesis studies the above problem in terms of finding optimal strategies for search engine advertising with budget constraints and competitors' interactions. Unlike similar studies in the literature, instead of solving an optimization problem with a single decision-maker, a game theory problem specified in the Nash equilibrium will be considered with all the competitors in the environment. In this respect, the paper is expected to fill the gap in the literature while making a practical impact on the search engine advertising market.