Hatay il merkezindeki hipertansiyon hastalarının tedaviye uyumlarını etkileyen faktörler
Factors affecting the treatment compliance of hypertension patients in Hatay city center
  1. Tez No: 836738
  2. Yazar: HİLAL KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Hipertansiyon dünya genelinde yaygın olup mevcut tedavilere rağmen kontrol altına alınamayan önemli bir hastalıktır. Bu araştırmada Hatay'ın Antakya ilçesinde on sekiz yaş ve üzeri hipertansiyon hastalarının tedaviye uyumlarını etkileyen faktörleri saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmanın evreni Hatay il merkezindeki 45 Aile Sağlığı Merkezine (ASM) kayıtlı 18 yaş ve üzeri hipertansiyon tanılı bireylerdir. Örneklem büyüklüğü 268 bulunmuştur. Çalışma yapılacak 15 ASM basit rastgele yöntem ile belirlenmiş ve ASM'lerin her biriminden altı hastaya ulaşılacak şekilde tabakalandırılmıştır. ASM'lere başvuran hastalar ile Google Formlar kullanılarak yüz yüze yapılan çalışmada 300 hastaya ulaşılmıştır. Sosyodemografik özellikler, hastalık ve ilaç kullanımları ile ilgili özellikler, antropometrik ölçümler (boy, kilo ve bel çevresi), kan basıncı ölçüm değerleri ve İlaç Tedavisine Bağlılık/Uyum Öz-Etkililik Ölçeği Kısa Formu (İBÖS-KF) olmak üzere toplam 73 soruluk anket uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %45,1'inde tansiyonun kontrol altında olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertension is an important disease that is widespread throughout the world and cannot be controlled despite current treatments. In this study, it was aimed to determine the adherence to treatment and related factors in hypertension patients aged eighteen and older in Antakya, Hatay. Method: The population of the cross-sectional study is individuals with a diagnosis of hypertension aged 18 and over, registered to 45 Family Health Centers (FHC) in Hatay city center. A minimum sample size of 268 was found using open epi. The 15 FHCs to be studied were determined by lot and stratified to reach 6 patients from each unit in the FHCs. In the face-to-face study with Google Forms, 300 patients were reached. A total of 73 questions were applied, including sociodemographic characteristics, characteristics of the disease and drug use, anthropometric measurements (height, weight and waist circumference), blood pressure measurement values, and the Self-Efficacy Scale of Adherence to/Compliance to Drug Treatment (MASES-SF). Results: It was determined that the blood pressure was not under control in 45.1% of the participants.