Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler çerçevesinde göç politikalarının göç idareleri kurumları ile uyumluluğu
Compliance of migration policies with migration administration instituons within the frameworks of international agreements to which Turkey is a party
  1. Tez No: 836767
  2. Yazar: ÖZGE İREM SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünyanın değişen toplumsal ve sosyal yapısının günümüz uluslararası sistemine kazandırdığı olumsuz etkilerden birisi göç hareketleridir. Mevcut sistemin başat aktörü olarak halen yerini koruduğu bilinen ulus devlet yapısının“tehdit”algısında yeniden yerini alan göç hareketleri güvenlik haricinde sosyal bilimlerin konusu ve inceleme alanı olarak da gündeme oturmuş durumdadır. Belirtmek gerekir ki; artık sadece silahlı çatışmalar değil ilkim şartları, doğal afetler, salgın hastalıklar da dünya genelinde göç olgusunun sebepleri olarak sıralanmaktadır. Devletlerin yaşanan göç hareketlerine karşı ilk olarak vermiş oldukları tepkiler uluslararası hukukun bazı alanlarında yaratılmış sözleşmeler ile kendini göstermiştir. Sözleşmenin tarafı olan devletlerin sözleşmenin uygulama alanı bulabilmesi için; devlet egemenliği, sınır güvenliği, vatandaş ve yabancı ayrımının yapılması gibi devletin egemen olduğu alanda yine devlet tarafından iç hukuk kurallarıyla düzenlenmek zorunluluğunu yaratmıştır. Hukuk her alanı ile yaşayan, gelişen, değişen organik bir yapıdır. Türkiye Cumhuriyeti de bu minvalde yaratmış olduğu yeni hukuki düzenlemelerle göç hareketlerinin düzensizliğinden kaynaklanan güvenlik sorunlarına etkin müdahale etmek, vatandaşını düzensiz göçten korumak, sınırlarının güvenliğini sağlamak gibi birçok hedefi yerine getirmeye çalışmaktadır. Bilinen o ki; hukuk sadece yaratılmak ve yazılı hale getirilmekle değil uygulamakla kıymet görür. Her ne kadar yaratılan kanunda birtakım açıklar söz konusu olsa da uygulamadan kaynaklanan sorunlar bu açıkların önüne geçmemekte ve kanunun boşluklarını daha görünür kılmaktadır. Buradan yola çıkarak Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) olarak adlandırılan 04. 04. 2013 tarihinde kabul edilerek 11. 04. 2013 yılında 28615 Sayılı Resmî Gazetede yayınlana yeni kanun düzenlemesinde de birtakım sorunların varlığı gözden kaçmamaktadır. YUKK, her ne kadar etkin ve birçok göç sorununu iyileştirmeye yetkin olsa da örneğin; yabancılar hakkında verilen idari gözetim kararlarının adli bir yargı mercii olan Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından incelenerek karara bağlanması gibi uygulamadaki birtakım sorunlar nedeniyle hukuki karışıklıkların yaşanmasına engel olamamaktadır. Kanundaki bu uygulamalar sorunların kümeleşmesine ve hedeflenen kontrollü göç ve güvenlik konularında ya bir sekte yaşanmasına ya da kanunun etkin uygulanmasına engel teşkil etmektedir. Anahtar Sözcükler Uluslararası Hukuk, Yabancı, Vatandaş, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, Uluslararası Sözleşmeler, AHİM
Özet (Çeviri)
One of the negative effects of the changing social and social structure of the world on today's international system is migration movements. Migration movements, which have taken their place again in the“threat”perception of the nation-state structure, which is known to still maintain its place as the dominant actor of the current system, have been placed on the agenda as a subject and field of study of social sciences other than security. It should be noted that not only armed conflicts but also climatic conditions, natural disasters and epidemics are listed as the causes of migration phenomenon worldwide. The first reactions of states to migration movements have manifested themselves in the conventions created in some areas of international law. In order for the states that are parties to the convention to find the application area of the convention; state sovereignty, border security, the distinction between citizens and foreigners in the area where the state is sovereign, such as the state sovereignty, has created the obligation to be regulated by the state with the rules of domestic law. Law is an organic structure that lives, develops and changes in every field. The Republic of Turkey is trying to fulfill many objectives such as effectively responding to security problems arising from irregular migration movements, protecting its citizens from irregular migration, and ensuring the security of its borders with the new legal regulations it has created in this regard. It is a well-known fact that the law is not only created and written down, but it is also valued by its implementation. Although there are some gaps in the created law, the problems arising from the implementation do not prevent these gaps and make the gaps of the law more visible. From this point of view, the existence of some problems in the new legal regulation called the Law on Foreigners and International Protection (YUKK), which was adopted on 04.04.2013 and published in the Official Gazette No. 28615 on 11.04.2013, cannot be overlooked. Although the LFIP is effective and capable of improving many migration problems, it cannot prevent legal confusion due to some problems in practice, such as the fact that administrative detention decisions on foreigners are reviewed and decided by Criminal Judgeships of Peace, which is a judicial jurisdiction. These practices in the law lead to a clustering of problems and either hinder or prevent the effective implementation of the law in terms of controlled migration and security. Keywords International Law, Foreinger, Citizen, Law on Foreingers and International Protection, International Protection, ECtHR