Social policy as a promise of ontological security: From historical myths to populist fantasies in Denmark and Poland
Ontolojik güvenlik vaadi olarak sosyal politika: Danimarka ve Polonya'da tarihsel mitlerden popülist fantezilere
- Tez No: 836783
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR RUMELİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu tezin temel amacı, küreselleşme, göç ve nüfus azalmasının yarattığı güncel demografik baskılar bağlamında, refah devletinin günümüz Avrupa'sında giderek ahlaki ve dışlayıcı bir varlığa dönüşmesini açıklamaktır. Bu bağlamda, bu tez sosyal politika ve ontolojik güvenlik arasında yeni bir teorik bağlantı önerirken; sağ popülizmin anlatı performansını, bu dışlayıcı dönüşümün meşrulaşmasını anlamakta merkezi konuma oturtmaktadır. Bu çalışma farklı tarihsel arka plan, ontolojik güvenlik ve refah rejimlerini temsil eden Danimarka ve Polonya örnekleri üzerinden; her iki ülkede de sağ popülist aktörlerin, 'endişeli' öznelere belirsizlik zamanlarında potansiyel olarak güçlü özdeşleşme ve farklılaşma mekanizmaları vaat ederek, sosyal politikayı bir 'güvence' aracı olarak araçsallaştırdıklarını savunmaktadır. Bu teorik ilişkiyi açıklarken, bu çalışma, popülist sosyal politika söylemlerinin duygusal ve ontolojik çekiciliğini geniş siyasi yelpazede artırabilecek, güçlü bir anlatı unsuru olan 'duygusal zamansallığı' (affective temporality) öne çıkartmaktadır. Bu doğrultuda, popülizm-ontolojik güvenlik ilişkisine Lacancı psikanalitik bir bakış açısı önererek; sosyal politika değişikliklerinin meşrulaştırılmasında popülist aktörlerin sıklıkla tarihsel olarak kök salmış güvensizliklerden, duygulardan, mitlerden, arzulardan ve fantezilerden yararlandığını savunmaktadır. Özellikle, popülist politika aktörlerinin geçmiş, bugün ve gelecek arasında sıklıkla bağlantı kurarak ulusal refah hakkında basitleştirilmiş, duygu yüklü ve arzu uyandıran fantazmatik anlatılar sundukları ve böylece 'endişeli' öznelere daha güçlü bir ontolojik güvenlik anlatısı vaat ettikleri ileri sürülmüştür. Dolayısıyla bu çalışma, tarihsel ve fantazmatik bir zamansallığa dayanan bu tür hikâye anlatımlarının, Danimarka ve Polonya'daki dışlayıcı/ahlakçı sosyal popülist politika dönüşümlerinin daha geniş bir siyasi yelpazede meşrulaşmasını anlamak için önemli bir popülist söylemsel strateji olduğunu savunmaktadır. Bu tez araştırması, 2008-2022 yılları arasında küreselleşmenin yarattığı demografik baskılar ışığında Danimarka ve Polonya'daki sağ popülist aktörler tarafından üretilen yazılı veya sözlü sosyal politika metinlerinin eleştirel anlatı analizine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to account for the growing transformation of the welfare state into a moral and exclusionary entity across diverse European countries in the context of recent demographic pressures posed by globalization, immigration and depopulation. In this connection, this thesis offers a novel theoretical link between social policy and ontological security in which the narrative performativity of right-wing populism is central in understanding the legitimization of exclusionary policy turns across different welfare regimes. Through the cases of Denmark and Poland, as representative of dissimilar historical trajectories, ontological security regimes and welfare traditions, it is argued that right-wing populist actors in both countries have instrumentalized social policy as an instrument of 'reassurance' by promising 'anxious' subjects potentially powerful mechanisms of identification and differentiation at times of uncertainty. In explaining this theoretical link, this study foregrounds the role of 'affective temporality' as a powerful narrative element that can enhance the emotional and ontological appeal of populist social policy discourses. Accordingly, by proposing Lacanian psychoanalytic contributions to the relationship between populism and ontological security, it is argued that populist social policy narratives frequently draw on historically-rooted insecurities, emotions, myths, desires and fantasies in legitimization of policy changes. In particular, it has been argued that populist actors frequently link the past, present and future into a simplified, emotionally charged, desire-infused fantasmatic narratives about the national welfare, thereby promising 'anxious' subjects stronger degree of ontological security. This study therefore argues that such storytelling, which draw on a historical and fantasmatic temporality, is an important populist discursive strategy for understanding the legitimization of exclusionary/moralistic social populist policy transformations in Denmark and Poland across the wider political spectrum. This research is based on critical narrative analysis of social policy texts, written or spoken, produced by right-wing populist actors in Demark and Poland under the demographic pressures posed by globalization between 2008-2022.