The impact of AI-assisted translanguaging pedagogy on English as a foreign language learners' writing competence
Yapay zeka destekli diller arası geçiş pedagojisinin İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenenlerin yazma yeterliliğine etkisi
  1. Tez No: 962123
  2. Yazar: NURAY İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZTÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretim yaklaşımları çoğunlukla yalnızca İngilizce kullanımına odaklansa da, çok dilli bir bakış açısı olan dillerarası geçiş pedagojisinin, iki dilli bireyler arasında doğal olarak kullanılan dillerin dinamik ve akışkan özelliklerine dikkat çektiği görülmektedir. Bu yaklaşım, öğrenicilerin önceki dilsel bilgilerini harekete geçirerek dil ve içerik öğrenimini destekleyen dillerarası geçiş alanları oluşturarak onların kültürel kimliklerini ve bilişsel güçlü yönlerini sürece dahil etmelerine olanak tanır (Li, 2011). Dillerarası geçiş uygulamaları dört temel dil becerisinde incelenmiş olsa da, Türkiye bağlamında yazma becerisine ve yapay zekâ destekli geri bildirim aracı (ChatGPT) kullanımıyla birlikte etkisine yönelik sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmada, yapay zekâ destekli dillerarası geçiş pedagojisi, mevcut müfredat yapısını bozmadan uygulanabilirliğini göstermek amacıyla mevcut öğretim planına entegre edilmiştir. Araştırmada, yazma becerisine yönelik ön ve son test puanlarının yanı sıra odak grup görüşmeleri, yansıtıcı formlar ve gözlem notlarından elde edilen nitel verilerin bir araya getirildiği yarı deneysel karma yöntemli bir desen kullanılmıştır. Nicel veriler, yapay zekâ destekli dillerarası geçiş pedagojisinin uygulandığı deney grubunun, içerik ve genel yazma puanlarında kontrol grubunu geride bıraktığını ortaya koymuştur. Nitel veriler ise, bu uygulamanın anlam kurma ve içerik kavrama süreçlerinde kolaylık sağladığını; öğrenicilerin özgüvenini ve öğrenmeye katılımını artırdığını; ayrıca sosyal ilişkilerde rahatlatıcı bir atmosfer oluşturduğunu göstermiştir. Bulgular, yazma yeterliliğini geliştirmek için ChatGPT gibi yapay zekâ araçlarının dillerarası geçiş pedagojisi ile entegrasyonunun potansiyelini vurgulamaktadır. Uzun vadeli etkileri değerlendirmek amacıyla gecikmeli son testleri içeren, daha geniş örneklem, ortam ve düzeylerde yürütülecek ileriye dönük çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although English as a Foreign Language teaching approaches mostly focus on English-only policy, a multilingual perspective, translanguaging pedagogy, took the attention on the dynamic and fluid characteristics of languages utilized naturally among bilinguals. This approach supports language and content learning by drawing on learners' prior linguistic knowledge through the creation of a translanguaging space (Li, 2011), enabling them to incorporate their cultural identities and cognitive strengths. While translanguaging practices have been explored in all four language skills, limited research exists on its impact on writing in the Turkish EFL context, particularly, taking writing skills into consideration together with AI-assisted tool (ChatGPT) utilized for feedback purposes. In this study, AI-assisted translanguaging pedagogy was embedded into an existing curriculum to show its applicability without disrupting instructional flow. A quasi-experimental mixed-method design was utilized, combining pre and post-test writing scores with qualitative data from focus group interviews, reflective sheets, and field notes. Quantitative results revealed that the experimental group using AI-assisted translanguaging pedagogy outperformed the control group (EoP) in both content and overall writing scores. Qualitative findings revealed that AI-assisted translanguaging facilitated a sense of ease in meaning making and comprehension of the content; boosted participants' confidence and engagement in learning; and created a relaxing atmosphere in their social relationships. These findings highlight the promise of integrating AI tools like ChatGPT into translanguaging pedagogy to enhance writing competence. Future longitudinal studies, with extended sample size, setting and levels, following delayed post-tests are recommended to explore long-term impacts, including AI's potential in generating ideas and writing models.