Import dependence of the Turkish economy (2000-2021)
Türkiye ekonomisinin ithalat bağımlılığı (2000-2021)
- Tez No: 836793
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ORHANGAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye ekonomisi'nin ithalat bağımlılık karakterini tanımlamaya çalışacağım. Bu çalışmada Türkiye'nin 1980 sonrası dış ticaret verilerini mal grupları ve genel makro verilerle birlikte inceliyorum. Bu dönemde dış ticaret yapısını etkileyen reel kur politikasını ve gümrük teşviklerini inceliyorum. İthalat bağımlılığını arttıran teşvik modeli olarak Dahilde İşlem Rejimi'nin etki düzeyine dair verilerle bu rejimin ithalat bağımlılığını artırdığını buluyorum. Dahilde İşlem Rejimi'nin toplam gerçekleştirilen ihracatı 2021 yılı itibari ile %40 oranında etkilediğini buluyorum. 2000'li yıllardan itibaren döviz kurlarındaki oynaklığın ve yeni ticaret biçimlerinin üretimin ithalata bağımlı olma sorununu şiddetlendirdiği bulmaktayım. 2000'li yıllardan beri üretimin ithalata bağımlılığını 2002 ve 2012 Girdi-Çıktı Tabloları ile inceliyorum. Ayrıca 2000- 2014 dönemi için Dünya Girdi-Çıktı Tablosundan elde ettiğim verilerle Türkiye'nin ithalata bağımlılık eğilimini gösteriyorum. Kimyasal ve kimyasal ürünlerin imalat, ana metaller, motorlu araçlar ve makine ve teçhizat sektörlerinin her iki tablo incelediğinde en yüksek ithal girdi oranına sahip olduğunu buluyorum.
Özet (Çeviri)
I describe the import dependency character of the Turkish economy. In this study, I am examining Turkey's post-1980 foreign trade data along with commodity groups and general macro data. During this period, I am analyzing the real exchange rate policy and customs incentives that influenced the foreign trade structure. As a model that increases import dependency, I find that the Inward Processing Regime has increased the level of import dependency with the data regarding its impact. It affects the total realized exports by 40% as of 2021. From the 2000s onwards, I observe that exchange rate volatility and new forms of trade have exacerbated the problem of production being dependent on imports. I am examining the dependency of production on imports since the 2000s using the 2002 and 2012 Input-Output Tables. Additionally, using data from the World Input- Output Table for the 2000-2014 period, I demonstrate Turkey's tendency of import dependency. When examining both tables, I find that the manufacturing sectors of chemicals and chemical products, primary metals, motor vehicles, and machinery and equipment have the highest import input ratio.