Blockchain based sukuk and its potentials for green finances and socially responsible investments in Turkey
Türkiye'de blokzincir tabanlı sukuk ile yeşil finans ve sosyal sorumluluk yatırımlarına yönelik potansiyelleri
- Tez No: 836792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AUWAL ADAM SA'AD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: International Islamic University Malaysia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslami Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye, son on yılda kayda değer artan nüfusuyla hızla gelişiyor. Ancak bu nedenle Türkiye ekonomisi hala kendi artan enerji ihtiyacını karşılamak için mücadele ediyor. Ülke, enerjisinin ortalama %50'sini ithal ediyor. Bu durum Türkiye için enerji arz güvenliği, enerjiye dış bağlılık ve cari açık gibi sorunlara neden olmaktadır. Türkiye'nin Yeni Ekonomik Planı (YEP) çerçevesinde cari açıklar ve enerji ithalatı ayrı bir öneme sahip olmaktadır. Bu bağlamda yenilenebilir enerji yatırımları yaygın olarak yeşil finans ve sosyal sorumluluk yatırımları olarak anılmakta olup son dönemde Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin gündeminde yer almaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de yenilenebilir enerji finansmanının alternatif yollarını tartışmaktadır. Bununla birlikte, yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar, yüksek işlem maliyetleri ve dar yatırımcı tabanı ve yetersiz kamu bütçesi gibi çoklu piyasa başarısızlıkları nedeniyle birçok yatırımcı tarafından tercih edilmemektedir. Bu nedenle, durumu çözmek için Kobilerin ve girişimcilerin finansmana ulaşmasını kolaylaştırılması gerekmektedir. Bu durumda doğrudan reel sektöre kaynak aktararak, kaynak yaratma olanaklarının etkinliğini artırabilecek sukuk ve yenilikçi finansal araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu keşif çalışması, Türkiye'de blok zinciri bazlı sukukun potansiyelini ve fizibilitesini değerlendirmeyi amaçladı ve uzman geri bildirimlerinden ve açık uçlu sorulardan ve uzmanlarla yapılan görüşmelerden elde edilen nitel kanıtlara dayalı tümevarımca bir yaklaşım uyguladı. Görüşülen hedef kitle politika yapıcılar, banka çalışanları ve profesörlerdir. Fintech, İslami sermaye piyasası ve yeşil ekonomi başlıkları altında kategorize edilen mülakat soruları ve bu üç ana konunun uzmanlarıyla yüz yüze ve çevrimiçi olarak mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, Blockchain teknolojisinin küçük ve orta ölçekli girişimciler için fonlara kolay erişim sağlayan, işlem maliyetlerini azaltan, şeffaflığı artıran ve tam izlenebilirliğe sahip tokenize sukuk tokenleri aracılığıyla geniş bir yatırımcı tabanı sağlayan yenilikçi bir finansman mekanizması olarak ortaya çıktığını göstermektedir ve yeşil finans alanında önemli bir potansiyele sahiptir. Bununla birlikte, blok zincir teknolojisi hala yeni bir çalışma alanıdır ve sektöre daha fazla yatırım çekmek için özel düzenleyici çerçeveye ihtiyaç vardır. Çalışma ayrıca, Düzenleyiciler, Sukuk ihraççıları gibi Sukuk paydaşlarının yanı sıra diğer yatırımcıların blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığını ve yeni teknolojiyi kullanarak finansal enstrümanları çeşitlendirmenin alternatif bir yolu olarak sahip olduğu fırsatları anlamaları için bir kapasite geliştirmeye ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Çalışma, daha ileri akademik araştırma alanlarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is developing rapidly with notable growing population in the past decades. However, for this reason, Turkish economy is still battling to meet its own growing energy needs. The country imports the average of 70% of its energy. This situation causes problems such as energy supply security, external commitment to energy and current account deficit for Turkey. Within the framework of Turkey's New Economic Plan (YEP). In this context, renewable energy investment is commonly known as green finance and social responsibility investments which have been recently the agenda of many countries including turkey. This study discusses the alternative ways of financing renewable energy in Turkey. However, Investments in renewable energy are not currently favored by many investors due to high transaction costs and multiple market failures such as narrow investor base and insufficient public budget. Therefore, private financing needs to be accelerated to resolve the situation. In this case, there is a need for sukuk and innovative financial instruments that can increase fund raising opportunities with efficiency by injecting resources directly to the real sector. This exploratory study aimed to assess the potentiality and feasibility of blockchain-based sukuk in Turkey and applied an inductive approach based on qualitative evidence derived from expert feedback and open-ended questions and interviews with experts. The target audience interviewed is policy makers, bank employees and professors. Interview questions categorized under the headings of Fintech, Islamic capital market and green economy, and interviews with experts in these three main subjects were conducted face-to-face and online. The findings of this study indicates that, Blockchain technology has emerged as an innovative financing mechanism that provides easy access to funds for small and medium-sized entrepreneurs, reduces transaction costs, increases transparency and provides a broad investor base via tokenized sukuk tokens with full traceability, and has significant potential in green finance. However, blockchain technology is still a new area of study and special regulatory framework is needed to attract more investment in the sector. The study also indicates that a capacity building is needed for the Sukuk stakeholders such as Regulators, Sukuk issuers as well as investors in other to understand how the blockchain technology works and the opportunities it has as alternative way to diversifying financial instruments using the new technology, the study indicates areas of further academic research.