Tokat yöresinde 1988 kışında ekilen 40 buğday hat ve çeşidinde verim ve verim öğeleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 8372
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER SENCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
35 ÖZET Bu çalışma Tokat bölgesi için yüksek verimli buğday çe şit ve hatlarını belirlemek amacıyla 1980 vegetasyon döneminde Tokat koşullarında yapılmıştır. Denemede Tokat Ziraat Fakülte since değişik yerlerden temin çilen 6 buğday çeşidi ile 34 bu ğday hattı kullanılmıştır. Deneme tesadüf Blokları Deneme Desenine göre ve 3 teker rürlü olarak kurulmuş. Toplam 120 (40x3) parselden oluşan de nemenin parsel alanlnı. 1x2= 2 nT'dir. Her parselde 20 cm. sabit aralıklarla 5 sıra ekim yapılmıştır. Ekim 13 Şubat 1983 tarihin de elle yapılmıştır, Ekim sırasında parsellere 6 kg/da F0 ve 4 kg/da N hesabı ile gübre verilmiştir. Ayrıca sapa kalkma dönemin de 4 kg/da N daha verilmiştir. Çalışmada çeşit ve hatların tane verimi yanında önemli ve rim komponentlerinde incelenmiştir. Denemede kullanılan hat ve çeşitler arasındaki farklar önemli bulunmamıştır. Ana verim kom ponentlerinden metrekaredeki başak sayıcı ve Mr başaktaki tane sayısı tane verimini önemli ve olumlu, bitki boyu ise önemli ve olumsuz etkilemiştir. Diğer verim komponentleri verimi önemli de recede etkilememişlerdir. Buna göre metrekaredeki başak sayısı, bir başaktaki tane sayası 'fazla olan ve boyu kısa olan hat ve çeşitlerde tane verimi yüksek, bu karakterlerden düşük değer gös teren hat ve çeşitlerde tane verimi yüksek,bu karakterlerden düşük değer gösteren hat ve çeşitlerin tane verimi ise az bulunmuştur. Deneme sonucuna göre tane verimi bakımından çeşit ve hat lar arasında önemli bir fark görülmemiştir. Tane verimi 512.1- 255.9 kg/da arasında değişmiştir. :1n yüksek tane verimi 512.3 kg/da ile 8'nülu hattan, en düşük verim ise 255.9 kg/da ile 11'nolu hattan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY This sutudy was conductad to determine high yield of wheat cultivars and of lines for 1988 growing period in Tokat conditions. In trial six wheat cultivars with 34 wheat lines that was supplied from different locations are used. The experiment was planned in randomized complete blook designe with there replications. It consisted* of 120 (40x3) plots. Plots sizes were 1 by 2 m. There were 5 rows in each plots. It was sown on 13 February 1988 by hand. Fertilizer treatments were applied 6 kg/da Pp°E anâ 4 kg/da N» 8* "kne sowing time. Moreover, it was applied also 4 kg/da N at the end of tillering. In this tsudy besides yields of grain of wheat cultivars and lines, the important yield components were also investigated, The differences in between cultivars and lines that used in the trial has not found important. Number of ears. per square meter and seeds per ear from main yield components has effected to grain yield positiverly and significantly however plant length has influenced negatively and significantly however plant length has influenced negativerly and significantly. The other yield components have not influenced to yiled significantly. Wheat cultivars and lines that have high number of ear per sguare and seeds per ear and short length gave higher grain yiled. On the other hand the vairetes and the lines which had low for these gave less grain yiled. According to trial results, significant differences were not determined among the varietes and lines. Grain yield changed from 235,9 to 512.1 kg/da The highest grain yield was obtained from 8 number line. However, 11 number line has produced the lowest grain yield (255.9 kg/da).