Kıyı Ege Bölgesi meteorolojik ve hidrolojik kuraklık analizi
Meteorological and hydrological drought analysis in Coastal Aegean Region
- Tez No: 836807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİRE GÖKSU SOYDAN OKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İklim değişikliği ile kıyı bölgelerde meydana gelen meteorolojik ve hidrolojik değişimler daha çok önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmada, Kıyı Ege Bölgesi'nde bulunan 15 adet meteorolojik gözlem ve 5 adet akım gözlem istasyonu kullanılarak meteorolojik ve hidrolojik kuraklık analizi yapılmıştır. Kuraklık analizi yapılırken 1- aylık, 3- aylık ve 12- aylık zamana periyotları kullanılmıştır. Her bir istasyon için kuraklık sınıfları ve kuraklık yüzdeleri belirlenmiş olup en uzun süreli kurak dönemler ve en şiddetli kuraklık değerlerinin dağılım oranları belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda meteorolojik gözlem istasyonları ve akım gözlem istasyonlarında 1-, 3- ve 12- aylık periyotlar ile yapılan kuraklık analizinde, zaman periyodu arttıkça kurak dönemlerin sürelerinin arttığı belirlenmiştir. Kurak dönemlerin süreleri arttıkça şiddetlerinin de eş zamanlı arttığı gözlenmiştir. Meteorolojik ve hidrolojik kuraklık analizi yapılan istasyonlarda ağırlıklı olarak hafif kurak ve hafif nemli dönemler belirlenmiştir. Özellikle 12- aylık kuraklık analizlerinde aynı dönemler içerisinde kuraklık tespit edildiği gözlenmiştir. Hidrolojik ve meteorolojik kuraklık analizleri sonucunda konum olarak birbirine yakın olan meteorolojik gözlem istasyonları ve akım gözlem istasyonlarının kurak ve nemli dönemlerinin, büyük oranda birbiri ile aynı dönemde gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With climate change, meteorological and hydrological changes occurring in coastal regions have become more important. In this study, meteorological and hydrological drought analysis was carried out using 15 meteorological observations and 5 flow observation stations in the Coastal Aegean Region. When performing drought analysis, 1-month, 3-month and 12-month time periods were used. Drought classes and drought percentages were determined for each station, and the distribution rates of the longest dry periods and the most severe drought values were determined. As a result of the study, in the drought analysis conducted at meteorological observation stations and flow observation stations for 1-, 3- and 12-month periods, it was determined that the duration of dry periods increased as the time increased. It has been observed that as the duration of dry periods increases, their intensity also increases simultaneously. At the stations where meteorological and hydrological drought analysis was carried out, predominantly slightly dry and slightly humid periods were determined. Especially in the 12-month drought analyses, it was observed that drought was detected within the same periods. As a result of hydrological and meteorological drought analyses, it was determined that the dry and humid periods of meteorological observation stations and flow observation stations, which are close to each other in location, occurred largely in the same period.