Ege bölgesinde meydana gelen don olayları ve don olaylarının tarımsal üretime etkisi
- Tez No: 52646
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Ege Bölgesi, kıyıda Ege Denizi'ne açılan batı bölümü ile doğuda Afyon'un doğusuna kadar olan sahayı içine almaktadır. Kıyıdaki doğu-batı doğrultusunda uzanan dağlar ile iç kesimlerdeki yüksek platolar bölgenin iklim özelliklerini değiştirir. Bölgenin doğal çevre koşullan ile tarım potansiyelini düzenleyen şartların başında iklim özellikleri gelmektedir. İklim özellikleri kültür bitkilerinin tür sayısını ve bölgedeki yayılışlarını belirlemektedir. Ege Bölgesi'ndeki iklim olayları Karadeniz ve Doğu Akdeniz havzalarında gelişen aksiyon merkezlerinin ve cephe sistemlerinin etkisi altında meydana gelmektedir. Bölgenin yerşekilleri düzeni ile hava akımları iklim koşullarını termik ve dinamik olarak değiştirmektedir. Ege Bölgesi' nin sıcaklık değerleri kıyıda hemen her ay pozitif değerler gösterir. Bu yapılan araştırmalarda görülmüştür. Sıcaklığın yüksek olduğu bu kıyı ovalan tarımsal etkinlikler için son derece elverişli yerlerdir. Ege Bölgesi' nde tarla ve bahçe bitkileri tarımı yine de iklim koşullarına göre düzenlenmektedir. Yağış, sıcaklık ve rüzgar tarımda en etkileyici unsurlardır. Ege Bölgesi'ndeki yer şekillerinin uzanışı ve yüksek relief elverişli iklim şartlarım, yatay hava akımlarını ve sıcaklığın düşey değişmelerim etkilemektedir. Dolayısıyla topoğrafik özellikler bu değişmeleri etkileyerek bölgede don olayının oluşmasına neden olmaktadır. Ege Bölgesi'nin daha çok kıyı bölümünde kışın düşük sıcaklıklardan etkilenebilen buna karşılık yazın yüksek sıcaklıklara dayanabilen bitkiler yetiştirilmektedir. Ege Bölgesi'nde yer alan geniş tarım alanları ekonomik olarak tarımsal üretimde etkili olabilecek niteliktedir. Ege Bölgesi' ne ait meteorolojik veriler değerlendirilerek burada ekonomik değeri yüksek ürünlerin yetişme şartlan incelenmiştir. İklim şartlarına bağlı olarak meydana gelen zararları önlemek için bölgede yetiştirilecek ürünlerin seçilmesinde bu işle uğraşanlara öneri mahiyeti taşıyan bazı tavsiyelerde bulu nulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aegean Region lies between the Aegean Sea in the west and Afyon in the east.The mountains lying in the east-west direction at the coastal zone and the high plateaus in the interior zone changes climatic properties. This climatic properties are the most important factors that regulate the natural characteristics and the agricultural potential of the region. Climate determines the number of agricultural plants and their expansion in the region. The climatic events in the Aegean Region take place by the effect of action centers and the front systems developed on the Black Sea and the East Mediterranian river-basins.Land characteristics of the region and the currents of air changes the climate conditions either thermically or dynamically. The temperature values of Aegean Region Coast show positive values through out a year. This is proved by the researches. The coastal plains that have high temprature are very suitable for agricultural activities. Nevertheless in Aegean Region field and garden plants are regulated by climatic conditions. Rainfall, temprature and wind are the most effective factors in agriculture. The suitable climatic conditions in Aegean Region, horizontal currents of air and vertical changes in temperature are affected by the land shape and the high relief. For that reason, by affecting these changes, tapografic properties cause frost incidents in the region. Consequently, in these areas especially in coastal region, people grow plants which can be affected by low temperatures of summer. Huge agricultural fields in Aegean Region have economically effective qualities on agricultural production. Evaluating meteorological datas and examinig the growth conditions of highly economic valued products, there have been some advices in choosing some products for people who are involved.