Advancing additive manufacturing efficiency heuristic part decomposition and algorithmic parameter calculation
Aditif üretim etkinliğinin geliştirilmesi: Heuristik parça ayrımı ve algoritmik parametre hesaplaması
- Tez No: 836826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Katmanlı Üretim (AM), benzersiz tasarım özgürlüğü ve optimizasyon potansiyeli sunarak endüstriyel süreçlere devrim getirmiştir. Bununla birlikte, parça tasarımı, üretim planlaması ve işlem verimliliği gibi zorluklar devam etmektedir. Bu çalışma, parça ayrıştırma için bir sezgisel tabanlı kılavuz ve AM parametrelerini, inşa süresi ve toplam işleme süresi de dahil olmak üzere hesaplamak için bir algoritmik yaklaşım sunmaktadır. Yöntem, bir Savonius rüzgar türbini kanadını içeren bir vaka çalışması ile örneklenmektedir. Kanadı yazıcı uyumlu bölümlere bölerken ve algoritmik yaklaşımı kullanırken, malzeme uygunluğunu, yazıcı sınırlamalarını ve montaj gereksinimlerini karşılayan etkili bir üretim planı oluşturulur. Önerilen yaklaşım, katmanlı üretim verimliliğini artırır ve akışkan bir üretim iş akışına katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Additive Manufacturing (AM) has revolutionized industrial processes by granting unprecedented design freedom and optimization potential. Nevertheless, challenges in part design, production planning, and process efficiency persist. This study introduces a heuristic-based guideline for part decomposition and presents an algorithmic approach for calculating AM parameters, including build time and total processing time. The methodology is exemplified through a case study involving a Savonius wind turbine blade. By segmenting the blade into printer-compatible sections and utilizing the algorithmic approach, an effective production plan is formulated, accommodating material availability, printer limitations, and assembly prerequisites. The proposed approach enhances additive manufacturing efficiency and contributes to a streamlined production workflow.