Paternalist liderliğin çalışan sesliliğine etkisi üzerine ampirik bir çalışma
An empirical study on the effect of paternalist leadership on employee voice
  1. Tez No: 836825
  2. Yazar: HALE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DOĞANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışanların paternalist liderliği nasıl algıladıklarının çalışan sesliliği eğilimleri üzerindeki etkisini analiz etmek mevcut çalışmanın temel amacıdır. Bu amaç doğrultusunda Konya İli Merkez (Meram) ilçesinde bulunan 338 belediye çalışanıyla anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılım sağlayan 338 kişiden elde edilen veriler SPSS 15.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Paternalist liderliğin çalışan sesliliği üzerine etki düzeyini ölçmek için regresyon analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda düzeltilmiş R2 değeri 0.409 bulunmuştur. Bu değer çalışan sesliliğindeki %40,9'luk varyansın yöneticilerin paternalist liderlik davranışlarına bağlı olduğu anlamına gelmektedir. Paternalist liderliğin alt boyutları olan iş yerinde aile ortamı yaratma, çalışanların iş dışı yaşamlarına katılma ve çalışanlarından sadakat ve itaat beklentisinin çalışan sesliliği üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Regresyon analizi sonucunda aile ortamı yaratmanın %31,4, iş dışı yaşama katılmanın %34,2, sadakat ve itaat beklentisinin %34,9'luk etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Analyzing the impact of how employees perceive paternalistic leadership on employee voice tendencies is the main purpose of the current study. For this purpose, a survey was conducted with 338 municipality employees in the Central (Meram) district of Konya Province. Data obtained from 338 people who participated in the survey were analyzed using SPSS 15.0 program. Regression analysis was conducted to measure the impact level of paternalistic leadership on employee voice. As a result of this analysis, the adjusted R2 value was found to be 0.409. This value means that 40.9% of the variance in employee voice is due to the paternalistic leadership behaviors of managers. The effect of creating a family environment at work, participating in employees' non-work lives, and expecting loyalty and obedience from employees, which are the sub-dimensions of paternalistic leadership, on employee voice was tried to be determined. As a result of the regression analysis, it was concluded that creating a family environment had an effect of 31.4%, participating in non-work life had an effect of 34.2%, and expecting loyalty and obedience had an effect of 34.9%.