Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumları ile akademik öz yeterliklerinin incelenmesi
An investigation of Fine Arts High School Painting Department students' attitudes towards distance education and their academic self-efficacy
  1. Tez No: 836828
  2. Yazar: BEYZANUR KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN YÜKSEL GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın temel amacı güzel sanatlar lisesi resim bölümü öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumları, akademik öz yeterlikleri ve mobil öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkiyi alt boyutları ile incelemektir. Bu temel amaca ek olarak bu değişkenlerin öğrencilerin cinsiyet, yaş, sınıf ve sahip oldukları teknolojik araç sayısına göre farklılık olup olmadığını saptamaktır. Veriler Covid-19 pandemisi süreci içinde uzaktan eğitime katılan, araştırma kapsamında belirlenen güzel sanatlar lisesi resim bölümü 9-10-11-12. sınıf öğrencilerine uzaktan uygulanan uzaktan eğitime yönelik tutum ölçeği, akademik öz yeterlik ölçeği ve mobil öğrenme hazırbulunuşluk ölçeği uygulanarak elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 26 paket programı kullanılarak tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t-testi ve pearson korelasyon analizi teknikleriyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin uzaktan eğitime yönelik tutum puanları cinsiyet değişkenine göre farklılık gösterirken mobil öğrenme düzeyleri ve akademik öz yeterlikleri arasında hemen hemen aynı oranda bir ilişki bulunmuştur. Erkek öğrencilerin tutum puanları kadın öğrencilerin tutum puanlarından yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin mobil öğrenme düzeyleri ve uzaktan eğitime yönelik tutum puanlarının yaş değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bunun yanı sıra öğrencilerin akademik öz yeterliklerinin 14-16 yaş aralığı ile 18+ yaş aralığı arasında anlamlı bir farklılık bulgulanmıştır. Öğrencilerin uzaktan eğitime yönelik tutum puanları ve mobil öğrenme düzeyleri arasında sınıf değişkeni açısından istatistiksel bir farklılık gözlenmemiştir. Ancak öğrencilerin akademik öz yeterliklerinin 9. ve 12. sınıflar arasında farklılaştığı gözlemlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin sahip oldukları teknolojik araç sayıları ile akademik öz yeterlikleri arasında anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin Uzaktan Eğitime Yönelik Tutumları, Mobil Öğrenme Düzeyleri ile Akademik Öz Yeterlik puanları arasındaki ilişkiyi gösteren pearson korelasyon analizi sonucu; öğrencilerin Mobil Öğrenme Düzeyleri ile Akademik Öz Yeterlik puanları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between fine arts high school art students' attitudes towards distance education, academic self-efficacy and mobile learning levels with their sub-dimensions. In addition to this main purpose, it is also aimed to determine whether these variables differ according to the gender, age, grade and the number of technological tools they have. The data were obtained by applying the attitude scale towards distance education, academic self-efficacy scale and mobile learning readiness scale to the 9-10-11-12th grade students of the fine arts high school painting department who participated in distance education during the Covid-19 pandemic process. The collected data were analyzed with one-way analysis of variance, independent sample t-test and Pearson correlation analysis techniques using SPSS 26 package program. As a result of the study, while students' attitude scores towards distance education differed according to gender variable, a relationship was found between mobile learning levels and academic self-efficacy at almost the same rate. Attitude scores of male students were higher than the attitude scores of female students. There was no statistically significant difference between students' mobile learning levels and attitude scores towards distance education according to age variable. In addition, a significant difference was found between the 14-16 age range and 18+ age range of students' academic self-efficacy.