Nasrettin Hoca fıkraları'nın sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan kök değerler açısından incelenmesi
Examination of Nasreddin Hodja's jokes in terms of the root values contained in the social studies course curriculum
- Tez No: 836831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK KÖRÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda yer alan kök değerler kapsamında Nasrettin Hoca fıkralarının incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı Öztürk (2020) tarafından kaleme alınan“Nasrettin Hoca Hikayeleri”isimli kitaptır. Kitap 128 sayfa olup 126 fıkra bulunmaktadır. Bu fıkralardan 80 tanesi incelenmiştir. Araştırma verileri nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonunda vatanseverlik değerinin fıkralarda yer almadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmada en fazla dürüstlük değerinin yer aldığı belirlenmiştir. Ayrıca özdenetim, sorumluluk, adalet ve saygı değerinin de fazla olduğu belirlenmiştir. Araştırma kapsamında ulaşılan bulgular doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Nasreddin Hodja jokes within the scope of the root values in the Social Studies Curriculum. Document review method, one of the qualitative research methods, was used in the research. The book titled“Nasreddin Hodja Stories”written by Öztürk (2020) is used as the data collection tool in the research. The book is 128 pages and contains 126 jokes. 80 of these jokes were examined. Research data were analyzed using the document review method, one of the qualitative research methods. At the end of the research, it was found that the value of patriotism was not included in the jokes. In the research, it was determined that the value of honesty was the most prevalent. It was also determined that the values of self-control, responsibility, justice and respect were high. Suggestions were presented in line with the findings obtained within the scope of the research.