Balıkesir-Değirmenboğazı mevkiinde üç farklı zonda nitrosomonas ve nitrobacter populasyonlarının mevsimsel değişimi üzerine bir araştırma
- Tez No: 83686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZ BALIKESIR-DEGIRMENBOGAZI MEVKİİNDE UÇ FARKLI ZONDA NİTROSOMONAS VE NİTROBACTER POPULASYONLARININ MEVSİMSEL DEĞİŞİMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Zehra GURSOY Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Bölümü Yüksek Lisans Tezi-Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Mustafa ÖZTURK Balıkesir, 1999 Bu çalışmada Balıkesir- Değirmenboğazı mevkiinde üç farklı zonunda Nitrosomonas ve Nitrobacter populasyonlarının mevsimsel değişimi araştırılmıştır. Araştırma alanımızı bitkili (A), bitkisiz (B) ve sulak (C) zonlar oluşturmuştur. Toprakta Nitrosomonas bakterileri Nitrobacteria fen daha fazla sayıda bulunmuştur. Bununla birlikte, mevsim içerisinde gösterdikleri sayısal değişimler benzer olmuştur; her ikisi de A ve B zonlarında İlkbahar aylarında yoğun, kış aylarında seyrek gözlenmiştir. C zonunda ise her iki bakter yoğunluğuna yaz aylarında rastlanmışta.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON SEASONAL CHANGINGS OF NTTROSOMONAS AND NITROBACTER POPULATIONS IN THREE DIFFERENT ZONES IN DEGIRMENBOGAZI-BALHCESm Zehra GURSOY Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Bölümü Master Thesis - SupervisorrYrd.Doç.Dr. Mustafa ÖZTÜRK Balıkesir, 1999 In this study, seasonal changings of Nitrosomonas and Nitrobacter populations were investigated in three different zones in Değirmenboğazı-Bahkesir. Those three zones chosen in this word planted zone (A), non-planted zone (B) and waterland zone (C). According to the result of this study, Nitrosomonas population was found more than Nitrobacteria population. On the other hand, both Nitrosomonas population and Nitrobacteria population showed similar seasonal changings. In A and B zones, both bacteria population in spring was found more than in winter. However, in C zone, both bacteria populations in summer was found less. VI