Balıkesir Değirmenboğazı ve çevresinin vejetasyonu üzerinde floristik ve ekolojik araştırmalar
Floristical and ecological investigations on vegetations of Balıkesir Değirmenboğazı and its environment
  1. Tez No: 68994
  2. Yazar: SERAP DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
öz BALIKESİR DEĞİRMENBOĞAZI VE ÇEVRESİNİN VEJETASYONU ÜZERİNDE FLORİSTİK VE EKOLOJİK ARAŞTIRMALAR Serap DOĞAN Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Doç. Dr. Fazıl ÖZEN) Balıkesir, 1998 Bu çalışma, Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde, Balıkesir- Bursa karayolu üzerinde ve Balıkesir'in kuzey doğusunda yer alan Değirmenboğazı ve çevresinin florasını belirlemek, vejetasyonunu ekolojik yönden araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanında yapılan floristik çalışmalar sonucunda bölgeden 750 bitki örneği toplanmış olup bu örneklerin değerlendirilmesi sonucunda 83 familya ve 269 cinse ait 395 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Toplanan bitkilerden bitki coğrafyası bölgesi saptanabilen 151 türden, 99'u Akdeniz (% 25.06), 42'si Avrupa-Sibirya (% 10.64), 10'u İran-Turan (% 2.53), kökenlidir. Endemik tür sayısı 16'dır. En fazla takson içeren familyalar sırasıyla Fabaceae (40), Asteraceae (39), Poaceae (31), Lamiaceae (21), Brassicaceae (20), Liliaceae (19), Apiaceae (15), Rosaceae (14) ve Caryophyllaceae (12)'dir. Ayrıca bu çalışma sonucunda Bl karesi için yeni kayıt olan 41 takson tespit edilmiştir. Araştırma alanında orman, çalı ve dere vejetasyonları olmak üzere üç vejetasyon tipi hakimdir. Bu vejetasyon tipleri Salici-Platanetum orientalis, Paliuro-Quercetum infectoriae, Pinetum nigrae-brutiae ve Cupresso-Cedretum birlikleri ile temsil edilmektedir. Bitki birliklerinin yayılış gösterdiği fiziksel ve kimyasal özellikleri ile bitki birliklerini temsil eden dominant bitkilerin kimyasal özellikleri araştırılmış ve topraklarla bitki birlikleri arasındaki ekolojik ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Balıkesir / Değirmenboğazı / Flora / Ekoloji / Elementer Analiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FLORISTICAL AND ECOLOGICAL INVESTIGATIONS ON VEGETATION OF BALIKESİR DE?İRMENBO?AZI AND ITS ENVIRONMENT Serap DO?AN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (Master Thesis / Supervisor : Ass. Prof. Dr. Fazıl ÖZEN) Balıkesir-Türkiye, 1998 The aim of this study is to determine the flora of Değirmenboğazı and its surroundings, which is located north-east of Balıkesir on Bahkesir-Bursa road, and also to investigate its vegetation ecologically. During the floristic investigation in the research area, 750 plant specimens have been collected and evaluated. As a result 83 families and 395 species and subspecies which belong to 269 genera have been determined. The phytogeografic regions of only 151 species from collected material have been determined. These are following: Mediterranean 99 (% 25.06), Euro-Siberian 42 (% 10.64), Irano-Turanien 10 (% 2.53). 16 species are endemic for Turkey. The families with the highest number of species respectively are Fabaceae (40), Asteraceae (39), Poaceae (31), Lamiaceae (21), Brassicaceae (20), Liliaceae (19), Apiaceae (15), Rosaceae (14) and Caryophyllaceae (12). As a result of this study 41 new records are found for the Bl square of the Flora of Turkey. In the investigation area, three vegetation types belonging forest, bush and stream vegetations are dominated. These vegetation types are represented by Salici- Platanetum orientalis, Paliuro-Quercetum infectoriae, Pinetum nigrae-brutiae and mCupresso-Cedretum libani associations. Physical and chemical properti' which the associations have located, the chemical properties of the dorrf representing the associatons and the ecological relationships between the s associations have been studied. KEY WORDS : Balıkesir / Değirmenboğazı / Flora /Ecology / Elementer Analysis IV