Avrupa göçmen krizinin Avrupa şüpheciliği düşüncesi üzerindeki etkileri
The impacts of European migrant crisis on the idea of Euroscepticism
- Tez No: 836861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE AKÇA ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
2015 yılında başlayan Avrupa Sığınmacı Krizi, Avrupa Şüpheciliği düşüncesi üzerinde doğrudan etkili olmuş ve olmaya devam eden bir olgu olarak, Avrupa Birliği (AB) üyesi ulus devletler arasında; AB'nin yapısı, işlevi ve geleceği hakkında derin tartışmalara sebebiyet veren, mevcut tartışmaları çatallandırıp derinleştiren bir konu olarak süregelmektedir. AB üyesi ülkeler arasında var olduğu kabul edilen sınır birliğinin korunması düşüncesiyle cephe hattındaki ülkelere, son düzenlemelerle daha fazla yük yüklediğine inanılan AB müktesebatı, özellikle bu coğrafi yapıdaki ülkeler ile diğer üye ülkeler arasında yoğun politik tartışmalar yaşanmasına yol açarak, birliğin demokratik yapısının bir kez daha sorgulanmasına sebebiyet vermiştir. Bununla beraber, yükselen Avrupa Şüpheci düşüncenin, AB' nin kültürel birliğine karşı ulus devlet hakimiyeti ve ulusal kimlikleri ön plana çıkardığı iddia edilebilir. Bu çalışmada, AB'nin meşruiyeti, demokratik yapısı ve kimlik tartışmalarının artarak gündeme gelmesinde Avrupa sığınmacı krizinin yukarıda bahsedilen nedenlerle, AB'nin geleceğini etkileyen bir olgu olduğu tezi test edilecektir. Halihazırda, Avrupa'nın kültürel birliğine karşı ulus devlet hakimiyeti ve ulusal kültür arasında süregelen tartışmaları ve fikir ayrılıklarını barındıran AB, aşırı sağcı ve popülist siyasi aktörlerin, göçmen krizinin getirdiği siyasi iklimi de arkasına alarak kimlik olgusunu, üzerinden yürüttüğü tartışmalarla daha fazla sorgulanır hale getirmiştir. Bu çalışmanın ana argümanı kimlik tartışmasının; Avrupa şüpheci düşünceyi besleyen siyasi söylemlerin ve Avrupa şüpheci doğrultuda oluşturulmaya çalışılan stratejilerin merkezine yerleştirildiğidir. Şöyle ki, 2019 yılında yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri; aşırı sağ, popülist ve milliyetçi partilere olan desteğin yüksek oranda arttığı gerçeğini gözlerimizin önüne sermiştir. İlaveten, yapılan çalışmalar, anketler ve incelemeler; mevcut iktidarlar ve siyasi aktörlerdeki gelişmelerde, 2015 sığınmacı krizinin büyük payı olduğunu göstermektedir. Çalışmada sonuçlarıyla birlikte sunulacak olan anketler, Avrupa genelinde siyasi liderlere hissedilen memnuniyetsizlik ve güvensizliğin, ilgili dönemde büyük oranda yükseldiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The European Refugee Crisis, which started in 2015, has had a direct impact on the idea of Euroscepticism and it continues to be so among the nation states that are members of the European Union (EU). The European Refugee Crisis continues as an issue that causes deep debates about the structure, function and future of the EU, and bifurcates and deepens existing debates. The EU regulations, which are believed to impose more burdens on the frontier countries with the latest rules, with the idea of protecting the border unity that is accepted to exist among the EU member countries, has led to intense political debates, especially between the countries in that kind of geographical structure and other member countries, and has caused questioning of the democratic structure of the union once again. However, it can be argued that the rising Eurosceptic ideology emphasizes nation-state dominance and national identities against the cultural unity of the EU. In this study, it is claimed that the European Refugee crisis is a phenomenon that affects the future of the EU, due to the reasons mentioned above. EU's legitimacy, democratic structure and increasing identity debates will be also tested at the same time.The EU, which currently holds ongoing debates and disagreements between nation-state dominance and national culture versus the cultural unity of Europe, has made the concept of identity more questionable with the discussions carried out by far-right and populist political actors, which is becoming more intense with the refugee crisis.The main argument of this study is the identity debate, which is placed at the center of the political discourses that nourish Eurosceptic thought and the strategies that are tried to be created in a Eurosceptic direction. Namely, the European Parliament (EP) elections held in 2019; has revealed the fact that the support for extreme right, populist and nationalist parties has increased at a high rate. Additionally, studies, surveys and reviews shows that the 2015 refugee crisis has a great share in the developments in the current governments and political actors. The surveys, the results of which will be presented in the study, have revealed that dissatisfaction and distrust of political leaders across Europe increased significantly in the relevant period.