Politics of intimacy: Understanding power relations and gender roles through the use of dating apps in Turkey
Yakınlık politikası: Türkiye'de flört uygulamalarının kullanımı yoluyla güç ilişkilerini ve cinsiyet rollerini anlamak
- Tez No: 836862
- Danışmanlar: PROF. DR. MARY LOU O'NEIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı flört uygulamaları üzerinden heteroseksüel ilişkilerdeki güç dinamiklerini anlamak, flört uygulamalarının güç ilişkilerine etkilerini ve flört senaryosunda yarattığı değişiklikleri görmektir. Bu doğrultuda kapsamlı bir literatür taraması ile birlikte Türkiye'de yaşayan flört uygulaması kullanıcılarının deneyimlerini ölçmeye yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Geleneksel flört senaryosu ve online flört senaryosu karşılaştırıldığında yepyeni bir şeyle karşılaşılmamıştır. Aksine gelenekseli taşıyan ama yeninin yerini de yapmaya başlayan bir senaryo görülmüştür. Geleneksel senaryoyu ve güç ilişkilerini yavaş yavaş aşındırmaya çalışan, bu esnada bazen çarpıp geri dönen bir senaryo olduğu için 'mixed script'(karma senaryo) olarak adlandırılmıştır. Feminist bir ihtimal olarak Bumble sonuç bölümünde tartışılmıştır ve bir flört uygulamasının feminist olarak kabul edilebilmesi için daha fazlasına ihtiyacı olduğunun açıklaması yapılmıştır. Böylece aslında daha büyük bir soruya ulaşılmış, teknolojinin feminist olup olamayacağı sorulmuştur. Teknofeminismden yola çıkarak teknolojinin tek başına feminist olarak tanımlanmasının ve feminist bir dünyayı yaratmasının mümkün olmadığı, feminist bir dünyanın ancak topyekün sistemsel bir dönüşümle kurulabileceği ve teknolojinin de bunun bir parçası olabileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to understand the power dynamics in heterosexual relationships through dating apps, to see the effects of dating apps on power relationships and the changes they create in the dating script. In this direction, a survey study was conducted to measure the experiences of Turkish dating app users, together with a comprehensive literature review. There is nothing brand new when comparing traditional dating script and online dating script. On the contrary, a script that carries the traditional but started to replace the new has been seen. It is called a mixed script because it is a script that tries to gradually erode the traditional script and power relations, while sometimes crashing and returning. As a feminist possibility, Bumble was discussed in the conclusion, and it was explained that a dating app needs more to be considered feminist. Thus, a larger question was actually reached, whether technology could be feminist or not. Based on technofeminism, it has been explained that it is not possible for technology to be defined as feminist and to create feminist world-making on its own, that a feminist world can only be established with a total systemic transformation and technology can be a part of it.