Giyilebilir teknolojilerin iş güvenliği kültürü politikalarında uygulanması
Wearable technologies in the application of occupational safety culture policies
- Tez No: 836902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ UĞUR YERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, giyilebilir teknolojilerin iş güvenliği kültürü politikalarında uygulanmasını incelemeyi amaçlamaktadır. İş güvenliği kültürü, bir organizasyonun çalışanları arasında yerleşmiş olan ve iş kazalarını önleme, sağlığı ve güvenliği teşvik etme amacı güden değerler, inançlar, davranışlar ve tutumlar bütünüdür. Araştırma, giyilebilir teknolojilerin potansiyelini, iş kazalarını önleme, iş sağlığı ve güvenliği bilincini artırma, risk değerlendirmelerine katkıda bulunma gibi alanlarda vurgulamaktadır. Ayrıca, şirketlerin giyilebilir teknolojileri iş güvenliği kültürü politikalarında nasıl kullanabileceği ve bu teknolojilerin iş kazalarını azaltmadaki etkinliği de araştırılmaktadır. Bu araştırma, giyilebilir teknolojilerin iş güvenliği kültürü politikalarında nasıl uygulanabileceğini incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmanın amacı, giyilebilir teknolojilerin potansiyelini ve iş güvenliği kültürü politikalarına olan katkısını değerlendirmek ve bu konuda öneriler sunmaktır. Nitel bir yaklaşım benimsenen araştırma modeli, mevcut literatürün analizini içermekte ve bu alandaki temel unsurları anlamayı amaçlamaktadır. Veri kaynakları olarak akademik dergilerde yayınlanan makaleler, kitaplar, konferans bildirileri, endüstri raporları ve diğer ilgili kaynaklar kullanılacaktır. Araştırma süreci, belirlenen araştırma soruları doğrultusunda ilerlemektedir. Bu sorular, giyilebilir teknolojilerin iş güvenliği kültürü politikalarında nasıl uygulandığını, kullanım alanlarını ve etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Veri analizi nitel bir yöntemle gerçekleştirilecek ve veri kaynaklarından elde edilen bilgiler içerik analizi veya tematik analiz gibi yöntemlerle incelenecektir. Araştırmanın sonucunda, giyilebilir teknolojilerin iş güvenliği kültürü politikalarında önemli bir potansiyele sahip olduğu ve iş kazalarının önlenmesi, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılması gibi alanlarda büyük avantajlar sunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bu teknolojilerin kullanımında bazı zorluklar ve sınırlamaların da olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonunda, giyilebilir teknolojilerin iş güvenliği kültürü politikalarında nasıl daha yaygın bir şekilde kullanılabileceği ve iş güvenliği kültürünün nasıl dönüştürülebileceği konusunda öneriler sunulmaktadır. Araştırmanın sonucunda, giyilebilir teknolojilerin iş güvenliği kültürü politikalarında önemli bir potansiyele sahip olduğu ve iş kazalarının önlenmesi, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılması, risk değerlendirmelerine katkıda bulunma gibi alanlarda büyük avantajlar sunduğu görülmüştür. Şirketlerin giyilebilir teknolojileri iş güvenliği kültürü politikalarında etkili bir şekilde kullanması, iş kazalarını azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Araştırma, uygulama örneklerine dayanarak giyilebilir teknolojilerin iş güvenliği kültürünün geliştirilmesindeki potansiyelini vurgulamış ve başarı hikayeleriyle bu teknolojilerin işyerlerinde güvenli çalışma ortamlarının sağlanmasına nasıl katkıda bulunduğunu göstermiştir. Ancak, araştırma aynı zamanda giyilebilir teknolojilerin iş güvenliği kültürü politikalarındaki zorluklara ve engellere de dikkat çekmiştir. Teknolojinin hızla gelişmesi, veri güvenliği ve gizlilik sorunları, kullanıcı kabulü ve eğitimi gibi faktörler bu teknolojilerin yaygın kullanımını sınırlayan zorluklar arasında yer almaktadır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için şirketlerin uygun politika ve prosedürler geliştirmesi, çalışanların eğitimi ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the application of wearable technologies in occupational safety culture policies. Occupational safety culture is the set of values, beliefs, behaviors and attitudes ingrained among an organization's employees and aimed at preventing occupational accidents and promoting health and safety. The research highlights the potential of wearable technologies in areas such as preventing occupational accidents, raising awareness of occupational health and safety, and contributing to risk assessments. In addition, how companies can use wearable technologies in their occupational safety culture policies and the effectiveness of these technologies in reducing occupational accidents are also investigated. This research aims to examine how wearable technologies can be applied in occupational safety culture policies. The aim of the research is to evaluate the potential of wearable technologies and their contribution to occupational safety culture policies and to offer suggestions on this subject. The research model, which adopts a qualitative approach, includes the analysis of the existing literature and aims to understand the key elements in this field. Articles published in academic journals, books, conference proceedings, industry reports and other relevant sources will be used as data sources. The research process proceeds in line with the determined research questions. These questions aim to understand how wearable technologies are applied in occupational safety culture policies, their usage areas and effects. Data analysis will be carried out with a qualitative method and the information obtained from data sources will be examined by methods such as content analysis or thematic analysis. As a result of the research, it has been determined that wearable technologies have an important potential in occupational safety culture policies and offer great advantages in areas such as preventing occupational accidents and increasing occupational health and safety awareness. In addition, it has been determined that there are some difficulties and limitations in the use of these technologies. At the end of the research, suggestions are presented on how wearable technologies can be used more widely in occupational safety culture policies and how occupational safety culture can be transformed. As a result of the research, it has been seen that wearable technologies have an important potential in occupational safety culture policies and offer great advantages in areas such as preventing occupational accidents, increasing occupational health and safety awareness, and contributing to risk assessments. The effective use of wearable technologies in occupational safety culture policies by companies can play an important role in reducing occupational accidents. Based on application examples, the research highlighted the potential of wearable technologies in the development of occupational safety culture and showed through success stories how these technologies contribute to the provision of safe working environments in workplaces. However, the research also drew attention to the challenges and barriers in the safety culture policies of wearable technologies. Factors such as the rapid development of technology, data security and privacy issues, user acceptance and training are among the challenges that limit the widespread use of these technologies. To meet these challenges, companies need to develop appropriate policies and procedures, and employee training and awareness.