İnfertil kadınlarda bazı hormonal ve biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of some hormonal and biochemical parameters in infertile female
- Tez No: 836901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR KAYABAŞ AVŞAR, DOÇ. DR. ASEEL MOKDAD HATAM ABDULWAHED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, 60 kontrol ve 60 infertil (kısır) kadından oluşan 120 kişilik bir çalışma grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan bireyler 25-45 yaşları arasında olup Irak İbn-i Sina İnfertilite Merkezi'nin Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü polikliniğine başvuru yapan kişilerden seçilmiştir. Araştırmamız, kontrol ve infertil kadın grupları arasındaki çeşitli sağlık göstergelerindeki potansiyel farklılıkları ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Elde edilen sonuçlar, kontrol ve infertil kadın grupları arasında yaş dağılımında istatistiksel yüksek anlamlı bir fark göstermiştir (P=0,002). Özellikle, infertil kadınlar arasında FSH, E2, TSH, PROL ve AMH hormon seviyelerinde oldukça anlamlı bir artış (P≤0,01) gözlenmiştir. Buna karşılık LH, FT4 ve progesteron hormon seviyelerinde önemli bir düşüş görülmüştür. FT3 hormon seviyelerinde ise kontrol grubuna kıyasla önemli bir değişiklik tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırma bulguları infertil kadınlarda üre düzeylerinde kontrol grubuna kıyasla önemli bir artış (P=0,0024) olduğunu, kreatinin düzeylerinde ise önemli bir değişiklik olmadığını ortaya koymuştur. HDL seviyelerinde ve aterojenik indekste kontrol ve infertil kadınlar arasında önemli bir farklılık belirlenirken kolesterol, trigliserit, VLDL ve LDL seviyelerinde önemli bir değişiklik olmamıştır. Bu çalışmaya dahil edilen tüm parametreler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiş olup HDL seviyeleri ile üre arasında anlamlı bir pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Çalışmamız infertil kadınlar ve belirtilen yaş aralığındaki kontrol bireyleri arasındaki farklı sağlık belirteçlerine ışık tutmuştur. Bu bulgular, kadın infertilitesinin altında yatan potansiyel faktörleri anlamamıza katkıda bulunmakta ve bu alanda daha fazla araştırma yapılmasının önemini vurgulamaktadır. Gözlemlenen hormonsal dengesizlikler, değişen lipid profilleri ve böbrek fonksiyonlarındaki değişiklikler, kadın infertilitesinin karmaşıklığını daha iyi anlamak için ek araştırmalar yapılması gerekliliğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on a study group of 120 individuals consisting of 60 control and 60 infertile women. The participants were between the ages of 25-45 years and were selected from the outpatient clinic of the Obstetrics and Gynecology Department of Ibn-i Sina Infertility Center in Iraq. Our study aimed to reveal potential differences in various health indicators between control and infertile women groups. The results showed a highly statistically significant difference in age distribution between the control and infertile women groups (P=0.002). In particular, a highly significant increase (P≤0.01) in FSH, E2, TSH, PROL and AMH hormone levels was observed among infertile women. In contrast, a significant decrease was observed in LH, FT4 and progesterone hormone levels. A significant change was detected in FT3 hormone levels compared to the control group. In addition, the study findings revealed a significant increase in urea levels in infertile women compared to the control group (P=0.0024), while creatinine levels did not change significantly. There was a significant difference in HDL levels and atherogenic index between control and infertile women, while cholesterol, triglyceride, VLDL and LDL levels did not change significantly. The relationships between all parameters included in this study were evaluated by Pearson correlation analysis and a significant positive correlation was found between HDL levels and urea. Our study shed light on the different health markers between infertile women and control subjects in the specified age range. These findings contribute to our understanding of the potential factors underlying female infertility and emphasize the importance of further research in this area. The observed hormonal imbalances, altered lipid profiles and changes in renal function confirm the need for additional research to better understand the complexity of female infertility.