Deniz suyunda Las'ın nil mavisi, azüri ve metilen mavisi ile tayini
- Tez No: 83692
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ERUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Su Ürünleri, Chemistry, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
45 ÖZET Deniz suyunda LAS tayini için genel olarak metilen mavisi metodu kullanılmaktadır. Bu tayin boyanın X max'da yapılmaktadır. Bu tayine ait sonuçlar arasında farklılık tesbit edilmiştir. Bu sebepten buna ek olarak boyanın metakromatik bandında tayini yapılması önerilmiştir. Denenen metakromatik boyalar Metilen mavisi, Nil mavisi, Azur I, Brillant green, Toluidin mavisi'dir. En iyi sonuç Metilen mavisi, Azur I ve Nil mavisi ile alınmıştır. Metilen mavisi ile deniz suyunda boyaya ait X max'ta (oc-bant) 11.05 u.g/L ve metakromatik bantta ( (3-bant) 10.9 ug/L LAS bulunmuştur. Nil mavisi ile deniz suyunda boyaya ait X max'ta (oc-bant) 1 1.4 |ig/L ve metakromatik bantta ( (3-bant) 10.93 u.g/L LAS bulunmuştur. Azur I ile boyaya ait X max'ta deniz suyunda 47 |Xg/L, baraj suyunda 57 fig/L ve metakromatik bantta ise deniz suyunda 45 fig/L, baraj suyunda 55 |lg/L LAS bulunmuştur.Böylece bu boyalara ait X max'larda aynı sonuçlar alınmıştır. Bu tayinler boyaların X max'ı ile metakromatik bandında paralel olarak yapılması ile bulgular arasında bir farklılık görülmemiştir. Bu şekilde tayin sonuçlan her iki bantta (a ve (3) ölçüm yaparak birbirine karşı kontrolü sağlamıştır. Böylece tayin sonuçlarının doğruluğunu mukayese imkanı sağlanmıştır. Tek bir metoda (metilen mavisi) dayanarak yapılan tayinlerin güvenilirliği önerilen Nil mavisi veya Azur I ile de yapılarak ölçümlerde kontrol sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY Anionic detergents, LAS, was generally determined in sea water by methylene blue method. This assay was made on the a-band, X max, of dye. Some difference was observed on the results in this assay. A second assay method based on measurement at P-band of metachromatic dyes was proposed for the control of methylene blue results. The tested dyes are methylene blue, Nile blue, Azure I, Brillant green, and Toluidine blue. The best results were obtained with Nile blue and Azure I againt methylene blue. The determination was made in sea water and LAS added sea water. The findings are similar in a and P bands. The amount of LAS found in sea water as 1 1.05 |J.g/L at a-band and 10.9fig/L at P-band, with methylene blue and 1 1.4 |ig/L at a-band and 10.93 |ig/L at P-band with Nile blue. The results of LAS in sea water with Azure I were 47 u.g/L at a-band 45 u.g/L at p-band and in Ömerli reservoir water 57 |ig/L at a-band and 55u.g/L at P-band. Thus same results were obtained with both X max of Nile blue, Azure A and Methylene blue. The proposed metachromatic dyes for the determination of LAS in sea water were given better results than Azure A and Toluidine blue which was used in earlier work.