Balıkesir-Şamlı İlçesine ait liken florası üzerine araştırmalar
Studies on lichen flora in Şamlı region-Balıkesir
  1. Tez No: 83694
  2. Yazar: EDA SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM TÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
oz V' *.:v'.,;, ",V Bu çalışmada, Balıkesir ili Şamlı yöresinde bulunan bazı liken türlerinin taksonomik özellikleri ve yayılış alanları incelenmiştir. Örnekler, belirli tarihler arasında inceleme alanı içinde seçilen 16 istasyondan toplanmıştır. Ağaç kabukları, kayalar ve toprak üzerinde 17 takson tespit edilmiştir. Bunlardan 16 tanesi tür, 1 tanesi varyetedir ( Pseudevernia furfuracea var. furfuracea ). Eldeki kaynaklara göre ; tüm taksonlar Şamlı için ilk defa belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Liken / Balıkesir / Şamlı / taksonomi / takson. 11
Özet (Çeviri)
.'v ;* ABSTRACT In this study, taxonomycal features and distribution areas of some lichen species found in Şamlı region of Balıkesir province were investigated. Specimens were collected from 16 stations chosen in the area with certain periods. 17 taxa were identified on barks, rocks and soil. Those taxa included species and one of them was in var. level ( Pseudevernia furfuracea var. furfuracea ). According to the present references, all taxa have been determined in Şamlı region for the first time. Key Words : Lichen / Balıkesir / Şamlı / taxonomy / taxon. Ill