Manyetik yöntemle Antandros antik kenti mezar yapılarının belirlenmesi
The investigation of graves of Antandros antique city by magnetic method
  1. Tez No: 232396
  2. Yazar: MELDA KÜÇÜKDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BAYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, tarihi ve arkeolojik öneme sahip Balıkesir ilinin Altınoluk ilçesinde bulunan Antandros antik kenti Nekropol alanınında, manyetik yöntem kullanılarak yeraltında saklı kalmış olası arkeolojik yapıların belirlenmesine çalışılmış ve elde edilen bilgiler doğrultusunda arkeologların kazı öncesinde bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında araziden manyetik ölçümler alındıktan sonra önce baz düzeltmesi yapılmış sonra ise filtreleme, analitik uzanım, türev işlemleri ve yapı sınır analizi gibi veri analizi çalışmalarıyla, manyetik anomali haritaları iyileştirilmiş, rejyonel ve rezidüel kaynaklı belirtiler ayrılmış ve olası arkeolojik yapıya ait yapı sınırları belirlenmiştir. Modelleme çalışmalarında ise, Euler Dekonvolüsyon tekniği ve Talwani modellemesi kullanılarak, yeraltında saklı kalmış olası arkeolojik yapıların derinlikleri, boyutları ve şekilleri elde edilmeye çalışılmıştır. Bütün veri analizi, modelleme çalışmaları ve gözlemlere dayanarak, arkeolojik yerleşim düzeni göz önüne alındığında, birinci olasılık; manyetik yöntemle elde edilen anomalilerin, mezar yapılarının toplu olarak etkisini içermekte olduğu düşünülebilir. Bu bağlamda, nekropol alanı, nekropol alanının daha önceden kazılan kısmından yaklaşık 25 metre doğuya doğru devam etmekte ve buradan sonra çok fazla kayda değer anomali gözlenmemektedir. İkinci olasılık ise, yamaç evlerinin kentin nekropol alanına göre doğusunda olduğu göz önüne alınır ve arkeologlarca bulunan antik yolun, nekropol alanı ile yerleşim yeri ile arasında bağlantı olan bir yol olduğu düşünülürse, modellenen yapıların kuzey güney doğrultulu olarak nekropolün girişinde duran, yer yer yıkılmış ve nekropol ile yerleşim yerini ayıran geniş ve büyük bir giriş kapısı olduğu düşünülebilir. Çalışmanın sonuçlarından emin olmak için, anomali haritasında kuzeydoğu, güneybatı doğrultulu, yatay eksende 30. ve 50. metreler arasında, tüm anomaliyi bu doğrultuda kesecek şekilde, 2 metre genişlikli ve ortalama 1.5 metre derinlikli muayene kazısı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the antique structures which have been buried under the ground by using magnetic method in the necropole area of Antandros Ancient city, located in Altınoluk, Balıkesir and which has an importance about ıts historical and archaeological past.Data processing techniques such as filtering, analitic countunations, derivative methods have been applied. Euler deconvolution and Talwani method have been used for modelling process on magnetic data.According the data processing results, modelling results of this study and the distrubution and elongation of the graves under the ground, main anomaly can be seen between 25 th and 50th meters along the horizontal axis on the magnetic map. Becouse of this, it could be thought that distribution of the graves could finish before 25th meter and probable antique structures under the ground could be seen all together. On the other hand, it can be thought that there could be antique wall between these meters, which is seperating the necropole and Roman villas settelment, considering the antique way directed from west to east which is found by archaeologic excavations before.According to our results, test excavations offered that the test excavation between the 30 th and 50 th meters on horizantal axis, directed to the north east-south west, which has 20 meters length and 2 meters width and 1.5 meters depth.