Using the developed conjugate gradient method to create an auxiliary function for solving global optimization problems
Global optimizasyon problemlerini çözmek için bir yardımcı fonksiyon kullanan geliştirilmiş eşlenik gradyan yöntemini kullanma
  1. Tez No: 836945
  2. Yazar: MYASAR SHIHAB HAMAD HAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUKSAL ABDUSATTAR LAYLANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Küresel optimizasyon zorluklarına alternatif bir yaklaşım, doldurulmuş fonksiyon tekniğidir. Bu çalışma, sürekli türevlenebilir bir tek parametreye sahip yeni bir doldurulmuş fonksiyonun oluşturulmasını önererek bu yönteme yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Bu yaklaşım, bir amaç fonksiyonunun minimize edicisini bulmanın keşfine dayanmaktadır ve bu da sınırsız küresel optimizasyon için zemin hazırlar. Önerilen doldurulmuş fonksiyon yaklaşımının sayısal deneylerde etkili olduğu gösterilmiştir. Doldurulmuş fonksiyonun küçültülmüş bir havzasında sürekli olarak daha iyi bir minizmize edici arayarak, amaç fonksiyonunun gelişmiş bir çözümü keşfedilebilir. Bu süreç, optimal çözüme ulaşılana kadar devam eder.
Özet (Çeviri)
An alternative approach to solve global optimization challenges is the filled function technique. This study presents a fresh take on the method by proposing the creation of a new filled function that is continuously differentiable and has a single parameter. This approach involves the discovery of an objective function minimizer, which then sets the stage for unbridled global optimization. The proposed filled function approach was shown to be effective in numerical experiments. By repeatedly seeking a superior minimizer in a reduced basin of the filled function, an advanced solution to the objective function can be discovered. This process continues until the optimal solution is reached.