e-Twinning platformunda uygulanan STEM etkinliklerinin öğrencilerin STEM'e yönelik tutum ve motivasyonuna etkisi
The effect of STEM activities applied on the e-Twinning platform on students' attitudes and motivations together STEM
  1. Tez No: 836944
  2. Yazar: EMİR OKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
eTwinning platformunda uygulanan STEM etkinliklerinin öğrencilerin STEM'e yönelik tutumlarına ve STEM'e yönelik motivasyonlarına etkisinin incelendiği bu çalışmada, karma araştırma modelinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim döneminde eTwinning portalı üzerinde oluşturulmuş“Işığın STEM'le Etkileşimi”isimli projeye dahil olan Kayseri ili sınırları içerisinde dört devlet okulunda eğitimine 7. Sınıfa devam eden 124 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada biri kontrol üçü deney olmak üzere dört grup oluşturulmuştur. Deney gruplardan biri STEM uygulamalarını ev ödevi şeklinde, birisi okulda sınıf içi etkinlik şeklinde diğeri ise 3D yazıcı kullanarak tamamlamıştır. Çalışmanın nicel verileri STEM'e Yönelik Tutum Ölçeği (SYTÖ) ve STEM'e Yönelik Motivasyon Ölçeği (SYMÖ) ile toplanmıştır. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilmiştir Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmış ve Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, İlişkili örneklem T testi, ilişkisiz örneklem T testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda STEM etkinliklerini okulda sınıf içinde yürütülen grup ve 3D yazıcı kullanarak yürüten grubun tutum ve motivasyonlarında anlamlı artış olduğu, grupların kendi aralarında karşılaştırılmasında ise en yüksek tutum ve motivasyon artışının 3D yazıcı kullanarak STEM etkinliklerini yürüten grup olduğu tespit edilmiştir. STEM'in bileşenlerinden fen alanında motivasyon ve tutumda en fazla artış olurken, matematik alanında tutum ve motivasyonda değişim olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the effects of STEM activities applied in the eTwinning platform on students' attitudes towards STEM and their motivation towards STEM, an explanatory sequential design from the mixed research model was used. The working group consisted of 124 students attending the 7th grade in four public schools within the borders of Kayseri province, who were included in the project named“Interaction of Light with STEM”created on the eTwinning portal in the 2021-2022 academic year. Four groups, one control and three experimental, were formed in the study. One of the experimental groups completed STEM applications as homework, one as an in-class activity at school, and the other using a 3D printer. Quantitative data of the study were collected with Attitude Scale towards STEM (SYT) and Motivation Scale towards STEM (SYM). Qualitative data were obtained with semi-structured interview questions prepared by the researcher. SPSS 22 package program was used in the analysis of the data and Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Related sample T test, unrelated sample T test and ANOVA tests were applied. Qualitative data were analyzed by content analysis method. As a result of the analyzes, it was determined that there was a significant increase in the attitudes and motivations of the group carried out in the classroom at school and the group that carried out the STEM activities using 3D printers. While there was the highest increase in motivation and attitude in science, among the components of STEM, it was revealed that there was no change in attitude and motivation in mathematics.