فواصل القرآن الكريم ودورها في إحكام المبنى والمعنى
Kur'an-ı Kerim'deki fasılaların, metnin yapısını ve anlamını güçlendirmedeki rolü
  1. Tez No: 836958
  2. Yazar: M.DIYAEDDIN ALKANOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın başlığı şöyledir: Kuran-ı Kerim'deki fasılaların yapı ve anlamı güçlendirmedeki rolü. Bu çalışmanın önemi, direkt olarak Allah'ın kitabı ile ilgili olmasından gelmektedir. Çalışmanın amacı, Kuran fasılaları kavramını anlamak ve bunu şiirsel uyak ve beyitler gibi diğer edebi unsurlardan ayırt etmek, ayrıca belagat ve icaz açısından Kuran fasılalarının türlerini ve yapı ve anlam yönünden ortaya koymaktır. Ayrıca, Kuran-ı Kerim'deki fasılaların geçtiği yerlerden elde edilen dilbilgisi ve belagat unsurlarını açıklamak da çalışmanın hedefleri arasındadır. Çalışmanın sorunu, Kuran-ı Kerim'deki fasılaların bazen açık olmayan bağlamda yer almasıdır. Bu durumda, sadece fasılayı yerleştirmek mi amaçlanmış yoksa fasılaların yerleştirilmesi kaynaklı belagat ve fayda amaçları mı yatmaktadır sorusunun cevabındadır. Araştırmacı, tümevarım yöntemini, tanımlayıcı yöntemi ve analitik yöntemi takip etmiştir. Araştırma, şu önemli sonuçlara ulaşmıştır: Kuran fasılalarında anlamın eksik olmasıyla orantılı bir artış yoktur, ancak fasılaların yerleştirilmesi belagat açısından önemli manalar verilmesi amacını taşımaktadır. Kuran fasılalarında yer alan belirteçler, zamir yerine geçen ifadelerle gösterilmektedir ve bu ifadeler, zamirin yerine geçse bile elde edilmeyecek faydalar sağlamaktadır. Kuran'da geçen tekrarlar, metnin sanatsal ve edebi yapısında farklı işlevleri yerine getirmektedir, ikincil manaların eklenmesi, sanatsal imajın tamamlanması veya diğer birçok sebeple gerçekleşebilmektedir. Tüm bunlar, anlamı doğrulama ve açıklama amacı taşımaktadır. Kuran-ı Kerim'in ayetlerindeki fasılaları dikkatle inceleyenler, bunların çok açık bir belagat ve ifade yeteneği sergilediğini ve şiire benzemeyen bir farklılık taşıdığını fark ederler. Bazıları görünümü itibarıyla şiire benzeyen şeyler olsa da, Kuran-ı Kerim'in fasılaları, kasideye yönelik bir hedefi tamamlamak amacıyla değil, istenen anlamı desteklemek için gelir. Şiirde uyak veya örgüyü takip etmek zorunda kalan bazı şairler, bir şiir dizesini tamamlamak amacıyla uyak ve örgüyü takip etmek zorunda kalabilir, hatta bu anlamıyla uyumlu olmasa bile. Tam tersine, Kuran-ı Kerim anlamı önceliğine alarak uyak veya örgüyü göz önünde bulundurmaz. Kuran'da herhangi bir kelimenin başka bir kelimeyle değiştirilmesi mümkün değildir; çünkü bu, metnin anlam düzeyini düşürür ve metnin ses ve dil güzelliğine zarar verir. Bu nedenle, bir ifadenin önceliği olan bir şeyi geciktirmek veya bir ifadenin önceliği olmayan bir şeyi öne çıkarmak veya bir cümlede herhangi bir değişiklik yapmak veya kastedilen bir ifadeye uymamak sadece bir fasılayı gözetmek amacıyla yapılan bir düzenleme, titizlik ve incelik gerektiren bir konudur. Bu nedenle, bu tür ifadelerin arkasındaki başka nedenleri araştırmak ve detaylı bir inceleme yapmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The title of this research is:“The Breaks in the Holy Quran and Their Role in Solidifying Structure and Meaning: An Analytical Subject Study.”The importance of this research lies in its direct relevance to the book of Allah. The objectives of this study are to clarify the significance of the idea of Quranic pauses, set it apart from other literary devices such as rhymes and couplets and identify the different kinds of brekas found in the Quran in terms of rhetoric and ijaz, as well as structure and content. It also aims to elucidate the linguistic and rhetorical features that come from the inclusion of Quranic breaks as they appear in the Holy Quran. The problem of the research lies in the occurrence of Quranic breaks which sometimes appear in an unclear context. The question is whether this was done in consideration of the break only, or were there other benefits and statements derived from this inclusion. The researcher adopted an inductive, descriptive, and analytical approach. The research concluded with several important results: The intervals in the Qur'an do not rise proportionally for their lack of meaning, but their location is intended to convey significant rhetorical connotations. The indications in the Quranic chapters are denoted by expressions that stand in for pronouns, and these expressions offer benefits that cannot be had even if they did stand in for the pronoun. Repetition in the Quran serves an apparent function in the artistic and literary structure of the text, whether by adding secondary meanings, completing the artistic image, or for many other reasons. All of these serve to corroborate and illuminate the meaning. The breaks in the Quran verses reveal a very evident eloquence and expressive capacity, and they differ from poetry when one looks at them thoroughly. The Quranic breaks, despite the fact that some of them appear to be poetic, serve to support the intended meaning rather than to fulfill a eulogy's objective. Even if it is not in accordance with such sense, some poets may be forced to adhere to the rhyme and pattern in order to complete a line of poetry. On the other hand, the meaning of the Qur'an is given precedence than rhyme or rhythm. It is impossible to replace any word in the Quran with another, and any attempt to do so would degrade the standard and harm the acoustic and linguistic beauty of the text. As a result, any arrangement that is created to contradict an intended statement, highlight something that is not the priority of a statement, change the meaning of a sentence, or delay something that is the priority of a statement requires care and refinement. Therefore, an investigation and comprehensive study of other reasons behind such statements is required.