Peri-implantitis prevalansında, sistemik hastalık varlığının, tütün ve ilaç kullanımının etkilerinin türk popülasyonundaki 3 yıllık takibinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the presence of systemic diseases and the effects of tobacco and drug use on the prevalence of peri-implantitis in the turkish population with a 3-year follow-up
  1. Tez No: 836957
  2. Yazar: TUGAY ÖZKESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALTIRIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, peri-implantitisin Türk popülasyonundaki prevalansını değerlendirmek, sistemik hastalıkların, sigara ve ilaç kullanımının peri-implantitis üzerindeki etkisini incelemek ve marjinal kemik kaybına neden olabilecek diğer faktörleri araştırmaktır. Çalışma İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalında implant uygulanmış 205 hasta ve uygulanan 694 implant ile yapılmıştır. Düzenli takiplerine gelen hastaların dosyaları incelenmiş, panoramik röntgenler üzerinden kemik kayıpları hesaplamış, 2 mm ve üzeri kemik kaybı olan ve muayenesi sırasında pürülan akıntı ve/veya sondalamada kanama bulunan implantlar peri-implantitisli, en az 1 peri-implantitisli implantı bulunan veya kemik kaybına bağlı uygulaması başarısız olan implanta sahip hastalar peri-implantitise sahip hasta olarak kabul edilmiştir. Ölçümlerde protetik tedavi başlangıcı öncesi alınan röntgenler ilk, 3 sene sonraki kontrolde alınan röntgenler son röntgen kabul edilmiştir. Sistemik hastalığı bulunan ve bunlarla ilgili tedavi gören/görmeyen ve implant sayısı 9-12 arası olan hastalarda peri-implantitis görülme sıklığı anlamlı derecede fazla bulunmuştur. Yine sistemik hastalığı bulunan ve bunlarla ilgili tedavi gören/görmeyen, sigara kullanan, periodontitis geçmişi bulunan hastalara uygulanan implantlarda daha yüksek kemik kaybı görülmüştür. Maksilla posteriora uygulanan implantlarda, dar çaplı implantlarda ve hareketli proteze destek olan implantlardaki kemik kaybı anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak sistemik hastalığın, sigara kullanımının, hastanın periodontitis geçmişinin ve uygulanan implant sayısının artışının bir risk faktörü olarak kabul edilmesi gerektiği söylenebilmektedir. Ayrıca implantın uygulandığı bölgenin ve implant özelliklerinin kemik kaybı üzerine etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the prevalence of peri-implantitis in the Turkish population, to examine the effects of systemic diseases, smoking and drug use on peri-implantitis, and to investigate other factors that may cause marginal bone loss. The study was conducted with 205 patients and 694 implants in Istanbul University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery. The datas of the patients who came to their regular follow-ups were examined, bone loss was calculated on panoramic x-rays, implants with bone loss of 2 mm or more and with purulent discharge and/or bleeding on probing during the examination were considered as implants with peri-implantitis; patients with at least 1 implant with peri- implantitis or implants that failed due to bone loss were considered as patients with peri-implantitis. In the measurements, x-rays taken before the prosthetic treatment were accepted as the first, and the x-rays taken at the control after 3 years were accepted as the last x-ray. The incidence of peri-implantitis was found to be significantly higher in patients with systemic diseases, who were treated or not, and who had 9-12 implants. Again, higher bone loss was observed in implants applied to patients with systemic diseases those who received or did not receive treatment also smokers, and those with a history of periodontitis. Bone loss was found to be significantly higher in implants applied to the maxilla posterior, narrow-diameter implants and implants supporting the removable prosthesis. As a result, it can be said that systemic diseases, smoking, history of periodontitis and the increase in the number of implants should be considered as a risk factor. In addition, it is seen that the region where the implant is applied and the characteristics of the implant have an effect on bone loss.