Hastanelerde morgların soğutulması merkezi oksijen sistemleri ve dizaynı
Cooling of morgues in hospitals central oxygene systems and designation
  1. Tez No: 83698
  2. Yazar: HANİFE ÜÇERLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
oz HASTANELERDE MORGLARIN SOĞUTULMASI MERKEZİ OKSİJEN SİSTEMLERİ ve DİZAYNI Hanife ÜÇERLER Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı : Prof. Sabri SAVAŞ) Bahkesir-TÜRKİYE, 1999 Bu çalışmada; geçmişten bugüne kullanılan soğutma sistemleri, soğutma çevriminde kullanılan elemanlar incelenmiş, modern bir hastane için oda ve paket tipi morg hesaplamaları yapılarak ısı kayıpları bulunmuş, uygun kapasitedeki motor gücü ve verim tespit edilmiştir. Ayrıca tıbbi gaz sistemleri tesisatı, montajı, kullanılan malzemeler, gazların kullanım amacına göre priz yerlerinin tespiti ve mevcut kapasite belirlemesi yapılmış olup, tıbbi gazların tarihçesi, elde edilişleri, fiziksel özellikleri, kullanım alanları,insan sağlığı üzerindeki etkileri anlatılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : soğutma / morg / tıbbi gaz / oksijen / vakum. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COOLING OF MORGUES IN HOSPITALS CENTRAL OXYGEN SYSTEMS and DESIGNATION Hanife ÜÇERLER Balıkesir University, Institute of Science, Department of Mechanical Engineering (M.Sc. Thesis/Supervisor : Prof. Sabri SAVAŞ) Bahkesir-TÜRKİYE, 1999 In this study, cooling systems used from past to today, and elements used in cooling cycles were investigated. For a modern hospital, by doing the room and package type morgue calculations heat losses were found, engine power in suitable capacity and efficiency were established. In addition, medical gas systems instaution, their assembly, used materials, the establishment of electric socket places according to the purpose of gas usage and determination of present capacity were done. The historical of medical gases, their available, physical properties, usage areas and effects on human health were explained. KEY WORDS : cooling / morgue / medical gas / oxygen / vacuum 111