Çim karışımında nano magnezyum (Mg) uygulamalarının kuraklığa tolerans üzerindeki etkisi
The effect of nano magnesium (Mg) applications on drought tolerance of turf mixture
  1. Tez No: 837001
  2. Yazar: ÇAĞLAR KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sürdürülebilir bir çim alan tesisi için suyun sürekli olarak hazır bulunması mutlak gerekli olup, sınırlı miktarda su temini durumunda bitkilerin strese girmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu çalışmada; çim alan tesislerinde kullanılan bir çim karışımında [%60 kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.), %20 çok yıllık çim (Lolium perenne L.) ve %20 rizomlu kırmızı yumak (Festuca rubra L. subsp. rubra)]; farklı dozlarda nano- magnezyum (Nano-Mg) uygulamalarının (0, 100, 200, 300 ppm), çim karışımının kuraklığa toleransı (K1-%100 sulama/SK/kontrol, K2-%75 sulama/SK, K3-%50 sulama/SK ve K4-%25 sulama/SK) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma sera koşullarında, 11 litre kapasiteli plastik saksılarda, farklı kuraklık dozları ana parselleri, farklı Nano-Mg dozları ise alt parselleri oluşturacak şekilde, tesadüf parselleri bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda kuraklık stresinin; incelenen özelliklerin tamamında %2 ile %72 arasında değişen oranlarda olumsuz etkilere neden olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, kuraklık stresi ile birlikte Nano-Mg uygulamalarında kontrol bitkilerine kıyasla; vejetasyon yüksekliğinde %15 ile %23, bitki yaş ağırlığında %31 ile %62, çim kalitesinde %8 ile %25, çim renginde %20 ile %45, bitki ile kaplı alanda %2 ile %17, çim yoğunluğunda %8 ile %30, nispi klorofil içeriği indeksinde (NKİİ) ise %24 ile %36 iyileşmeye neden olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; uygulanan Nano-Mg'nin kuraklık stresinden kaynaklanan olumsuzlukları değişen oranlarda olumlu yönde etkilediği ve NMg3 ve NMg4 dozlarının diğer uygulamalara kıyasla daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The consistent presence of water is an essential requirement for the long-term viability of turfgrass plants. In situations when water resources are restricted, it is unavoidable that the plants would experience stress. In this study; in a grass mixture [60% tall fescue (Festuca arundinacea Schreb.), 20% perennial ryegrass (Lolium perenne L.) and 20% rhizomatous red fescue (Festuca rubra L. subsp. rubra)] used in turfgrass field facilities; different doses of nano-magnesium (Nano-Mg) applications (0, 100, 200, 300 ppm) on the drought tolerance of the grass mixture (K1-100% irrigation/PC/control, K2-75% irrigation/PC, K3-50% irrigation/PC, and K4-25% irrigation/PC). The research was carried out in greenhouse conditions, in plastic pots with a capacity of 11 liters, with three replications according to the randomized split-plot experimental design, with different drought doses constituting the main plots and different nano-magnesium (Nano-Mg) doses constituting the sub-plots. The research findings indicated that drought stress had negative effects on all of the investigated characteristics, with rates varying between 2% and 72%. Nevertheless, it has been created that the application of nano-magnessium (Nano-Mg) resulted in a range of improvements in various aspects of vegetation growth and quality. These improvements include an increase in vegetation height ranging from 15% to23%, an increase in plant green weight ranging from 31% 62%, an improvement in turf quality ranging from 8% to 25%, an enhancement in turf color ranging from 20% to 45%, an increase in plant-covered area ranging from 2% to 17%, an improvement in turf density ranging from 8% to 30%, and an increase in relative chlorophyll content index (RCCI) ranging from 24% to 36%. These improvements were observed when comparing the treated plants against the control plants under conditions of drought stress. Consequently, it was established that the application of nano-magnessium (Nano-Mg) exhibited varied degrees of tolerance to the detrimental impacts of drought stress. Particularly, the quantities of NMg3 and NMg4 yielded more favorable results in comparison to other treatments.