Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında S100a12 ile sRAGE protein ve gen ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi ve inflamasyon belirteçleri ile ilişkisi
Determination of S100a12 and sRAGE protein and gene expression levels in Familial Mediterranean Fever patients and their relationship with inflammation markers
  1. Tez No: 837022
  2. Yazar: FİLİZ KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZCAN, DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Romatoloji, Biochemistry, Genetics, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalarında S100A12 proteininin hastalıktaki inflamasyon ile ilişkisini aydınlatmak ve S100A12'nin çözünür reseptörü olan sRAGE'nin inflamasyonun engellenmesindeki rolünü tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kontrol, remisyon ve atak olmak üzere üç ayrı grup oluşturulmuştur. Kontrol grubu sağlıklı gönüllülerden, remisyon ve atak grubu ise M694V mutasyonu taşıyan gönüllü FMF hastalarından oluşmuştur. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve araştırma Hastanesi Romatoloji Polikliniği'ne başvuran gönüllü hastalardan alınan kanlardan rutin biyokimya ve hemogram parametreleri yanı sıra ELISA yöntemi ile TNF-α, IL-1β, NF-κβ, S100A12, AGE ve sRAGE protein düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca alınan tam kan örneklerinden izole edilen lökositten TNF-α, IL-1β, NF-κβ, S100A12 ve RAGE genlerine ait mRNA düzeyleri RT-qPCR teknolojisi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to elucidate the relationship of S100A12 protein with inflammation in patients with Familial Mediterranean Fever and to determine the role of sRAGE, the soluble receptor of S100A12, in the prevention of inflammation. In the study, three different groups were formed as control, remission and attack. The control group consisted of healthy volunteers, and the remission and attack group consisted of voluntary FMF patients carrying the M694V mutation. Routine biochemistry and hemogram parameters and TNF-α, IL-1β, NF-κβ, S100A12, AGE and sRAGE protein levels were measured from blood samples taken from volunteer patients who applied to Hatay Mustafa Kemal University Health Practice and Research Hospital Rheumatology Polyclinic. In addition, mRNA levels of TNF-α, IL-1β, NF-κβ, S100A12 and RAGE genes were investigated by RT-qPCR technology in leukocytes isolated from whole blood samples.