Ailevi akdeniz ateşi olan hastalarda akut faz reaktanları olan c reaktif protein, serum amiloid A ve yeni belirteç olan S100A12 arasındaki ilişki
The relationship between acute phase reactants C reactive protein, serum amyloid A and new marker S100A12 in patients with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 484906
  2. Yazar: AYŞE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ailevi Akdeniz ateşi(AAA) ülkemizde sık görülen otoinflamatuvar bir hastalıktır. Ataklar ve remisyonlar halinde seyretmektedir, fakat hastaların üçte birinde subklinik inflamasyonu düşündürür şekilde en az bir akut faz reaktanı(AFR)nda yükseklik saptanmaktadır. AAA' nin en önemli komplikasyonu amiloidoz gelişimidir. Yeni çalışılmaya başlanan belirteçlerin subklinik inflamasyonu saptamada etkili olup olmadığıyla ilgili elimizde yeterli veriler yoktur. Bu çalışmada atak döneminde yeni çalışılmaya başlanan belirteçlerin eskilerine göre daha fazla hastada yükselip yükselmediği ve subklinik inflamasyonu tayin etmede yeni AFRlarının CRP kadar etkili olup olmadığının incelenmesi, sağlıklı ve hasta kişilerde AFRlarının ayırt ettirici rolünün saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya AAA hastalığı olan 60 hasta alındı. Sağlıklı gönüllü sayısı 30 idi. Hasta ve sağlıklı gönüllülerde SAA, S100A12, CRP, fibrinojen ve beyaz küre değerleri karşılaştırıldı. Sonuç olarak SAA ve S100A12 düzeyleri hasta ve sağlıklı kişileri göstermede istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Ancak bu belirteçlerin atak dönemi ve atak dışı dönemi ayırt etmede etkili olmadığı görülmektedir. Atak dönemi sırasında en fazla oranda CRP yüksekliği saptanmaktadır. CRP' nin normal saptandığı hastaların bir kısmında SAA ve S100A12 yüksek saptanmaktadır. Dolayısıyla persistan akut faz yüksekliğini tayin etmekte birden fazla akut faz reaktanının aynı anda kullanılması gerekebilir. Ancak persistan akut faz yüksekliğini tayin için kullanılan bu testlerin uzun dönem amiloidoz gibi komplikasyonlar ile ilişkisini belirlemek için takip çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever(FMF) is a common autoinflammatory disease in Turkey. FMF presents as attacks and remissions; nevertheless elevation is found in at least one acute phase reactant(APR), suggesting subclinical inflammation in one third of the patients. The most important complication of FMF is amyloidosis. There is not enough information on whether the new APRs are effective in detecting subclinical inflammation. In this study, it was aimed to investigate whether new AFRs were as effective as CRP in determining subclinical inflammation during the attack free period and to determine the discriminating role of APRs in healthy and sick persons. Sixty patients with FMF disease and 30 healthy volunteers were included in the study. SAA, S100A12, CRP, fibrinogen and white blood cell counts were compared in patients and healthy volunteers. In conclusion, SAA and S100A12 levels were statistically significant in patients and healthy subjects. But SAA and S100A12 levels are not effective in differentiating episodes of exacerbation and remission. During the exacerbation period, CRP elevation was detected at most. CRP is low while SAA and S100A12 are high in some of patients. Therefore, more than one acute phase reactant may need to be used at the same time to determine the persistant acute phase elevation. However, follow-up studies are needed to determine the association of these tests with amyloidosis.