Öğretmenlerde psikolojik iyi oluşun değerler ve karakter güçleri bağlamında incelenmesi
Examining psychological well-being of teachers in the context of values and character strengths
  1. Tez No: 837035
  2. Yazar: SEYHAN KURT ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KASIM ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karakter Ve Değer Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karakter ve Değer Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin psikolojik iyi oluşları ile değerler ve karakter güçleri arasındaki ilişkiyi cinsiyet ve kıdem yılı değişkenlerine göre incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kayseri'deki ilkokullarda görev yapan 310 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Perma İyi Oluş Ölçeği, Değerler Ölçeği, Karakter Güçleri Ölçeği ve 2 soruluk Kişisel Bilgiler Formu ile toplanmıştır. Toplanan veriler Spss 23,0 analiz programı aracılığıyla Kruskall- Wallis Testi, Mann Whitney U Testi, Spearman Rho kullanılarak test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre erkek sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları romantik değer alt boyutu; kadın sınıf öğretmenlerinin sahip olduğu romantik değer alt boyutundan yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları fütüvvet, özgürlük, insan onuru, materyalist, manevi, entelektüel, kariyer, toplumsal değer alt boyutları ile cinsiyet arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin psikolojik iyi oluşları ve karakter güçlerinin cinsiyet ve kıdem yılı değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Psikolojik iyi oluş ile entelektüel, kariyer, toplumsal değer alt boyutları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Psikolojik iyi oluş ile bilgelik karakter gücünde pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the psychological well-being, values and character strengths of classroom teachers according to the variables of gender and seniority. Relational survey method, one of the quantitative research methods, was used in the research. The sample of the research consists of 310 classroom teachers working in primary schools in Kayseri in the 2022-2023 academic year. The data of the study were collected with Perma Well-Being Scale, Values Scale, Character Strengths Scale and a 2-question Personal Information Form. The collected data were tested using the Kruskall-Wallis Test, Mann Whitney U Test, Spearman Rho using the Spss 23.0 analysis program. According to the findings obtained from the research, the romantic value sub-dimension of male classroom teachers is higher than the romantic value sub-dimension of female classroom teachers. However, no significant difference was found between the futuwwa, freedom, human dignity, materialist, spiritual, intellectual, career, social value sub-dimensions of the classroom teachers and gender. In addition, it was found that the psychological well-being and character strengths of classroom teachers did not differ according to the variables of gender and seniority. It has been found that there is a positive and moderately significant relationship between psychological well-being and intellectual, career and social value sub-dimensions. It has been determined that there is a positive and moderately significant relationship between psychological well-being and wisdom character strength.