Mâtürîdîlik ve Eş'arîliğin teklif-i mâ lâ yutâk anlayışına mukayeseli bir yaklaşım
A comparative approach to Mâturîdîsm and Ash'arîsm's understanding of teklif-i mâ lâ yutâk
  1. Tez No: 837045
  2. Yazar: YUNUS ÇAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde teklif konusunun anlaşılması için gerekli gördüğümüz bazı kavramları açıklamaya çalıştık. Bunlar; insanın özgürlüğü, kesb, irade, istitâat ve kudret kelimeleridir. İkinci bölümde ise teklif ve teklifi oluşturan unsurlarla birlikte hikmet kavramını karşılaştırmalı olarak irdeledik. Çalışmanın temel amaçları içerisinde yer alan teklif kavramı birçok bilim dalının inceleme alanını oluşturmaktadır. Bu bilim dalları içerisinde yer alan Kelâm ilmi özelinde yoğunlaşmak, çalışmamızın çerçevesini oluşturmaktadır. Teklif, öncelikle yüce Allah'ın bir fiili olması açısından kelâma konu olmuştur. Kelâmın ortaya çıktığı ilk dönemden itibaren 'teklif-i mâ lâ yutak' yani; insanın gücünün yetemeyeceği bir işi ya da fiili Yüce Allah'ın insana verip-vermeme durumu, bu durumun Allah açısından adaletli olup olmadığı, teklif etmenin veya teklifi gerektiren şartların Allah'a vacip olup olmadığı konuları çokça tartışılmıştır. Bu tartışmaların kapsamı genel olarak iki boyut üzerinden yapılmaktadır. Birincisi ilahi adâlet boyutu, ikincisi ise insan sorumluluğunun temellendirilmesi bağlamındadır. Çalışmamızda, Mâtürîdî ve Eş'arî mezheplerinin teklif-i mâ lâ yutak ile ilgili görüşleri üzerinde durarak, her iki grubun konuyla ilgili ortaya koyduğu tezleri, delilleriyle birlikte ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts. In the first part, we tried to explain some of the concepts that we consider necessary to understand the subject of the proposal. These; freedom of man, kasb, will, istitaat and power. In the second part, we examined the concept of wisdom, together with the proposal and the elements that make up the proposal, comparatively. The concept of proposal, which is among the main purposes of the study, constitutes the field of study of many branches of science. Concentrating on the science of Kalam, which is one of these branches of science, constitutes the framework of our study. The proposal has been the subject of kalam in terms of the act of Allah. Since the first period of the emergence of Kalam, 'Taklif-i Mâ La Yutâk' in other words, whether Allah puts a human being in a case that he will owercome or not. Whether this station is fair for Allah, whether making a proposal or the conditions requiring proposal are responsibility, for Allah have been discussed. These discussions is generally made ower two dimensions. The first on is divine justice and the second is in the context of basement of human responsibility. In our study, we will try to deal with the theses of both groups on the subject, together with their evidence, by emphasizing the views of the Maturidi and Ash'ari sects on taklif-i mâ la yutâk.