Kadınların değerlendirmesine göre COVID-19 küresel salgın sürecinin aile ve kadın stresi üzerine etkisi
The effect of the COVID-19 global epidemic process on family and women's stress according to the evaluation of women
  1. Tez No: 837050
  2. Yazar: SABİHA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DENİZ YÖNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 küresel salgın sürecinin aile ve kadın stresi üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma katılımcıları, ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen 20 kadından oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla çevrimiçi görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kadınların değerlendirmesine göre COVID-19 pandemi sürecinde aile ve kadın stresinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Aile stresi alanlarına bakıldığında, pandemi nedeniyle evde karantina sürecinin ekonomik, psikolojik, eş ve çocuklarla ilişkiler gibi farklı yönlerden aileler üzerinde birtakım olumsuz etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uzun süre eve kapanma sürecinde çocukların okul sorumluluklarının takibi ve telefon, bilgisayar bağımlılığı gibi konularda ebeveynler ve çocukları arasında çatışmalar yaşandığı, ebeveynlerin çocuklarının davranış yönetimi konusunda zorlandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kadın/eş/anne rolleri ile kadın üzerindeki etkilerine bakıldığında; kadınların ev yönetimi ile ilgili iş yüklerinin arttığı, psikolojik olarak stres, kaygı, korku, üzüntü gibi sorunlar yaşadıkları, uyku ve beslenme düzeninin bozulması, hareketsizliğe bağlı kilo alma gibi fiziksel/bedensel sorunlar yaşadıkları bulunmuştur. Ayrıca, başta temizlik alışkanlıkları olmak üzere sosyal medya araçlarının daha fazla kullanımı, gıda stoklama gibi bazı yeni davranışsal alışkanlıklar geliştirdikleri bulunmuştur. Yine sağlığın ve sosyal ilişkilerin değerini daha fazla anlama, yaşamı yeniden sorgulama gibi varoluşsal ve manevi bazı değişimler yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bu sonuçlarına ve alan yazın bulgularına dayanarak olası kriz durumlarında ailelere yönelik destek hizmetleri ile ilgili öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: COVID-19, Stres, Aile Stresi, Kadın Stresi
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of the COVID-19 global epidemic process on family and women's stress. Content analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the research. The research participants consisted of 20 women determined by the criterion sampling method. Online interview method was used to collect research data. As a result of the research, it was concluded that family and women stress increased during the COVID-19 pandemic process, according to the evaluation of women. When we look at the areas of family stress, it has been concluded that the home quarantine process due to the pandemic has some negative effects on families from different aspects such as economic, psychological, relationships with spouses and children. Follow-up of children's school responsibilities and telephone during the long-term confinement period, It has been concluded that there are conflicts between parents and their children on issues such as computer addiction, and that parents have difficulties in behavior management of their children. In addition, when we look at the roles of woman/wife/mother and their effects on women; It has been found that women's workload on home management has increased, they have psychological problems such as stress, anxiety, fear and sadness, and they have physical/physical problems such as disruption of sleep and nutrition patterns, and weight gain due to inactivity. In addition, it was found that they developed some new behavioral habits such as more use of social media tools, especially cleaning habits, and food stocking. Again, a greater understanding of the value of health and social relationships, It was concluded that they experienced some existential and spiritual changes such as re-questioning life. Based on these results of the research and the findings of the literature, suggestions about support services for families in possible crisis situations are presented. KEYWORDS: COVID-19, Stress, Family Stress, Woman Stress