Kerkük şehirinde koronavirüs ile enfekte olan hastaların değerlendirmesi ve bazı hematolojik ve biyolojik parametreler
Evaluation and some hematological and biological parameters in patient infection by coronavirus in Kirkuk city
  1. Tez No: 820339
  2. Yazar: SOOZ SAMAD ABDULRAHMAN ABDURAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL DÜZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMEENA SABAH MAHMOOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
COVID-19 milyonlarca insanın ölümüne neden olan bir kara ölüm salgınıdır. İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde bildirilen SARS-CoV-2 virüsü/COVID-19'un neden olduğu pandemi, önemli bir küresel sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmada, yaş, cinsiyet, VKİ ve mevcut herhangi bir kronik hastalığı içeren spesifik anketler kullanılarak klinik veriler toplanan 130 kişi üzerinde demografik bir çalışma yapılmıştır. SARS-CoV-2 için IgM-IgG testi ile ölçüldü, hastalar klinik belirtilere bağlı olarak üç şiddet düzeyine ayrılmıştır: pulmoner görüntülemeye bağlı olarak hafif, orta ve şiddetli hastalık. Hastalara hematolojik çalışma yapılmıştır, kan grubu belirlenmiştir, kan şekeri ölçülmüştür ve sigara içme durumu tespit edilmiştir. Sonuçlar, toplam 130 kişiden 41'inin (%31,5) yeni enfekte olduğunu, 28'inin (%21,5) daha önce enfeksiyon kaptığını ve 61'inin (%46,9) enfekte olmadığını göstermiştir. 30 (%73,1) hastada orta şiddette enfeksiyon semptomları görülürken, 11 (%26,8) hastada şiddetli COVID-19 semptomları görülmüştür. Gerçekleştirilen demografik çalışmadan, elde edilen bilgiler; COVID-19 hastalarının ortalama yaşının 18-84 arasında olduğu, kadınlarda erkeklere göre enfeksiyon oranı daha yüksek olduğu, sigara içenlerin oranının ise içmeyenlere göre daha düşük olduğu yönündedir. Şeker hastaları, COVID-19 ile enfekte olanların en büyük yüzdesini oluştururken, 0 Rh+ kan grubu, enfekte olanlar arasında en büyük yüzdeyi oluşturmuştur. Bu çalışmadan, hematolojik özellikler ile COVID-19 arasında bir ilişki olduğu ve bazı demografik özelliklerin de COVID-19'lu hastalar üzerinde etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is an It is the black death pandemic that caused the death of millions of people. The pandemic caused by the SARS-CoV-2 virus/COVID-19, which has been initially reported in Wuhan, a city in the Hubei province in China, in December 2019, has become a major global health concern. In this study, a demographic study was conducted on 130 individuals clinical data were collected by the use of specific questionnaires including age, gender, BMI and any current chronic diseases. It was measured by IgM-IgG test for SARS-CoV-2, patients are classified into three severity levels depending on clinical manifestations: mild, moderate, and severe disease depending on pulmonary imaging. A haematological study was conducted for patients, the blood type was determined, the blood sugar was measured, and the smoking status was determined. The results showed that out of a total of 130 people, 41 (31.5%) persons were newly infected, 28 (21.5%) were with a previous infection, and 61 (46.9%) were uninfected. 30 (73.1%) patients showed symptoms of moderate infection, while 11(26.8%) patients had severe symptoms of Covid-19. From the demographic study that was conducted, where the following information was obtained: The average age of Covid-19 patients was between 18-84 years, the infection rate was higher in females than males, and the rates of smokers were lower than non-smokers. Diabetics were the largest percentage of those infected with Covid-19, while the O+ blood group, were the largest percentage among those infected. From this study, we conclude that there is a relationship between hematologic characteristics and Covid-19, as well as there is effect of certain demographic features on patients with Covid-19.