Eras protokolü uygulanan ve uygulanmayan kolorektal cerrahi geçiren hastalarda beslenme, iyileşme kalitesi ve komplikasyon gelişiminin karşılaştırılması
Comparison of nutrition, quality of recovery and development of complications in colorectal surgery patients with and without eras protocol
- Tez No: 837049
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YAVAN, PROF. DR. UMMAHAN FİLİZ ÖĞCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, ERAS Protokolü uygulanan ve uygulanmayan kolorektal cerrahi geçiren hastalarda; beslenme, iyileşme kalitesi ve komplikasyon gelişiminin karşılaştırılması amacıyla karşılaştırmalı, tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Çalışma, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Servisleri ile Gastroenteroloji Cerrahi Servisinde Aralık 2022 - Mart 2023 tarihleri arasında uygulanmıştır. Örneklemi neoadjuvan kemoterapi almamış, elektif kolorektal cerrahi geçirmiş 70 hasta oluşturmuştur. İki gruptaki hastaların poliklinik başvurusunda ve ameliyat öncesi değerlendirilen nütrisyonel risk puanlarında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in patients undergoing colorectal surgery with and without the ERAS Protocol; It was conducted in a comparative, descriptive and cross-sectional manner in order to compare nutrition, recovery quality and complication development. Conducted between December 2022 and March 2023 in the General Surgery Wards and Gastroenterology Surgery Service of the Adana City Training and Research Hospital. The sample consisted of 70 elective colorectal surgery without neoadjuvant chemotherapy. No difference was found in the nutritional scores of the in the two groups evaluated at hospitalization and preoperatively.