Sağlık çalışanlarının mesleki doyumu ve yaşam kalitesi
Occupational satisfaction and quality of life of health workers
- Tez No: 837109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada İstanbul ilinde Anadolu yakasında Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Araştırma hastanesinde görev yapmakta olan sağlık çalışanı bireylerin mesleki doyum ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bu kurumda görev yapmakta olan sağlık çalışanı bireylerin demografik özelliklerine bakılarak mesleki doyum ve yaşam kalitesi düzeylerindeki farklılıkların incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın genel amacı ise bu kurumda çalışan sağlık çalışanlarının mesleki doyum ve yaşam kalite düzeylerini ölçmek ve aynı kurumda çalışmalarına rağmen farklı çalışma ortamlarında olmaları sebebiyle mesleki doyumlarının ve yaşam kalitelerinin bu durumdan nasıl etkilendiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle bireyin mesleki doyumunu ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen etmenlerin tespit edilmesi ve bu etmenlere yönelik de önlemler alınması ile birlikte çalışan bireylerin mesleki doyumlarının ve yaşam kalitelerinin artırılması önem taşımaktadır. Araştırmanın evreni İstanbul ili Sancaktepe ilçesindeki 50 ve üstünde yatak kapasitesine sahip olan bir kamu hastanesinde görev yapan 342 sağlık çalışanına uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Kişisel Bilgi Formu; Toad Mesleki Doyum Ölçeği ve Türkçe Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOLBREF) uygulanarak veriler elde edilmiştir. Veriler IBM SPSS 25 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmadaki sağlık çalışanları doktor, hemşire, ebe, tıbbi sekreter, hastane personeli ve sağlık teknisyenlerinden oluşmaktadır. Medeni durum ve çalışma düzeni değişkenlerine göre kullanılan ölçeklerde evli ve düzenli mesai saatine sahip olan katılımcıların ölçek ortalama puanlarının bekâr ve düzensiz çalışma saatleri olan katılımcılardan yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyet ve gelir düzeyi değişkenlerine göre ölçeklerimizde bir farklılık görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, Martyr Prof. on the Anatolian side of Istanbul. Dr. It is aimed to determine the relationship between the professional satisfaction and quality of life of healthcare professionals working in İlhan Varank Training and Research Hospital and to examine the differences in professional satisfaction and quality of life levels by looking at the demographic characteristics of healthcare professionals working in this institution. The general purpose of the study was to measure the professional satisfaction and quality of life levels of healthcare professionals working in this institution and to reveal how their professional satisfaction and quality of life are affected by this situation because they are in different working environments despite working in the same institution. For this reason, it is important to identify the factors that negatively affect the individual's job satisfaction and quality of life and to take precautions against these factors and to increase the job satisfaction and quality of life of working individuals. The population of the research was applied to 342 healthcare professionals working in a public hospital with a bed capacity of 50 or more in the Sancaktepe district of Istanbul. Personal Information Form developed by the researcher as data collection tools in the research; Data were obtained by applying the Toad Job Satisfaction Scale and the Turkish World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOLBREF). Data were analyzed using IBM SPSS 25 statistical package program. The healthcare professionals in the study consist of doctors, nurses, midwives, medical secretaries, hospital staff and healthcare technicians. In the scales used according to marital status and working order variables, it was seen that the scale average scores of the participants who were married and had regular working hours were higher than the participants who were single and had irregular working hours. There is no difference in our scales according to gender and income level variables.