Siyasi istikrarsızlık ekseninde yaşanan krizlerin turizm sektörüne yansımaları: Kapadokya bölgesi örneği
Impacts of the crises on the tourism sector in the axis of political instability: Case of Cappadocia
  1. Tez No: 837114
  2. Yazar: ABDULLAH İNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Siyasi istikrarsızlık ve paralelinde yaşanan krizlerin etkilerinin görüldüğü sektörlerin başında turizm sektörü gelmektedir. Özellikle hizmet sektörünün çok önemli bir parçası olan turizm sektörü, iç veya dış krizlerden ciddi boyutta etkilenmektedir. Turizm sektöründe sürdürülebilirlik olgusunun desteklenmesi ve sektörün gelişim kaydetmesi açısından ülke içinde veya dışında oluşan siyasal istikrarsızlık ve paralelinde gelen krizlerin etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı, turizm işletmeleri yöneticilerinin siyasal istikrarsızlık ve siyasi krizlere karşı tutumlarının incelenmesi ve turizmin gelişmesi açısından 2000 yılından bu yana uygulanan politikaların ne ölçüde ilerleme kaydedilmesine yardımcı olduğunun araştırılmasıdır. Bu çalışmada araştırma yöntemi olarak tarama modeli kullanılmış olup Nevşehir ilinde faaliyet gösteren turizm işletmeleri yöneticilerine uygulanan anket soru formundan elde edilen veriler analize tabi tutulmuştur. Verilerin analizinde öncelikle ölçeklere ilişkin doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli ile analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, Kapadokya bölgesinde siyasi istikrar olgusu turizm işletmelerinin faaliyetleri ve gelirleri açısından önemli düzeyde etkisi olduğu tespit edilmiş ve siyasi istikrarsızlık durumunda ise hem istihdam hem de turizm işletmelerinin gelişimi açısından ciddi riskler barındırdığını sonucu elde edilmiştir. Buna ek olarak, 2000 yılından itibaren yaşanan krizler neticesinde kriz yönetim stratejilerinin işletmeler için oldukça büyük öneme sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca, turizm işletmelerinin kriz süreçlerini minimum zararla atlatabilmesinde, kriz yönetim stratejilerinin büyük önemi olduğu çalışma sonucunda ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is one of the leading sectors in which the effects of political instability and the crises experienced in parallel are observed. The tourism sector, which is a very important part of the service sector, is seriously affected by internal or external crises. In order to support sustainability in the tourism sector and the development of the sector, it is of great importance to manage political instability and parallel crises that occur inside or outside the country both productively and efficiently. The aim of the study is to examine the attitudes of tourism business managers towards political instability and political crises and to investigate what extent the policies applied since 2000 have contributed to make progress in terms of tourism development. In this study, the survey model was used as the research method and the data obtained from the questionnaire applied to the managers of tourism business companies located in Nevşehir province were analysed. In the analysis of the data, confirmatory factor analysis and structural equation modelling were used to analyse the scales. As a result of the study, it was found that political stability in the Cappadocia region has a significant impact on the activities and revenues of tourism enterprises and that political instability involves serious risks in terms of both employment and the development of tourism companies. In addition, as a result of the crises experienced since 2000, it has been found that crisis management strategies are of great importance for businesses. In addition, the study revealed that crisis management strategies are crucial for tourism companies to overcome crisis processes with minimum damages.