İİBF İşletme bölümünde verilen muhasebe eğitiminin Uluslararası Muhasebe Eğitimi Standartları-2 kapsamında incelenmesi
An examination of accounting education given in the Business Administration department of the FEAS within the scope of International Accounting Education Standards-2
- Tez No: 837115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER KATKAT ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde değişen ekonomik ve ticari koşulların yanı sıra gerçekleşen teknolojik gelişmeler işletmelerin söz konusu süreçlere uyum sağlamasını gerekli kılmaktadır. Bu uyum süreci içerisinde her alanda olduğu gibi muhasebe alanında da belli gelişmeler yaşanmaktadır. Bu bağlamda, işletmelerin hem iç işlerinde hem de dış paydaşlarına sunacakları bilgiler için mesleki açıdan yeterli bilgi ve donanıma sahip muhasebe meslek mensubu ihtiyacı sık sık dile getirilmektedir. Küreselleşmeyle birlikte daha da fazla önem kazanan muhasebecilik mesleğinin belli standartlara bağlı olarak varlığını sürdürmesi ve günceli yakalayabilmesi uluslararası seviyede önem kazanmıştır. Bu çalışmanın konusu, Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) tarafından oluşturulan Uluslararası Eğitim Standartları (IES) altındaki“Muhasebe Meslek Eğitimi Programlarının İçeriği (IES-2)”standardının üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İşletme bölümünde verilen muhasebe eğitimi ile uyumunun değerlendirilmesidir. Bu konuda yapılacak araştırmaların geleceğin muhasebe meslek mensubu adaylarının günün ihtiyaç ve koşullarına ne düzeyde hazır oldukları hususunda yönlendirici olacağı, aynı zamanda mevcut muhasebe eğitiminde gerekli değişikliklerin yapılmasında rehberlik görevi üstlenebileceği ve bu yönüyle literatüre katkıda bulunabileceği düşüncesinden hareketle bu konu araştırma konusu olarak seçilmiştir. Çalışmada, üniversitelerin işletme bölümü öğrencilerinin almış oldukları muhasebe eğitimi ile uluslararası muhasebe eğitimi standartlarının ne seviyede uyumlu olduğunun anket yöntemi ile tespit edilmesi amaçlanmıştır. Söz konusu anket;“Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi”,“Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi”ve“Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi”nin 3. ve 4. sınıf İşletme Bölümü öğrencilerine uygulanmıştır. Çalışma kapsamında yapılan istatistiki analizler neticesinde adı geçen üniversitelerdeki işletme bölümünde verilen muhasebe eğitiminin IES 2 ile uyumunun orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, changing economic and commercial conditions as well as technological developments make it necessary for businesses to adapt to these processes. In this adaptation process, there are certain developments in the field of accounting as in every field. In this context, the need for accounting professionals with sufficient professional knowledge and equipment for the information that businesses will provide both in their internal affairs and to their external stakeholders is frequently expressed. The accounting profession, which has become even more important with globalization, has gained importance at the international level to maintain its existence depending on certain standards and to keep up to date. The subject of this study is to evaluate the compliance of the“Content of Accounting Professional Education Programs (IES-2)”standard under the International Education Standards (IES) established by the International Federation of Accountants (IFAC) with the accounting education given in the Business Administration Department of the Faculty of Economics and Administrative Sciences (FEAS) of universities. This subject has been chosen as a research topic based on the idea that the researches to be conducted on this subject will be guiding about the level of readiness of the future accounting professional candidates for the needs and conditions of the day, at the same time, it can serve as a guide in making the necessary changes in the current accounting education and contribute to the literature in this respect. In the study, it is aimed to determine the level of compatibility between the accounting education received by the students of the business administration departments of the universities and the international accounting education standards with the survey method. The questionnaire in question;“Artvin Çoruh University Hopa Faculty of Economics and Administrative Sciences”,“Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Economics and Administrative Sciences”and“Karadeniz Technical University Faculty of Economics and Administrative Sciences”were applied to 3rd and 4th year Business Administration Department students. As a result of the statistical analysis conducted within the scope of the study, it was concluded that the compliance of the accounting education given in the department of business administration in the mentioned universities with IES 2 is at a moderate level.