Tekstil yıkama ve kurutma işlerinde yangın risklerinin ve ortam ölçümlerinin değerlendirilmesi; Bir firma örneği
Evaluation of fire risks and environmental measurements in textile washing and drying works; Example of a company
  1. Tez No: 837139
  2. Yazar: MEHMET DOKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KAŞARCI HAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Public Health, Health Care Management, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İş yeri ve çalışan sayısına ilişkin verilere göre, Türkiye'de tekstil sektörü yüksek bir istihdam payına sahiptir. Bu gözlem, sektörde kazalara/yangına neden olma potansiyeline sahip tehlike ve risklerin iş yeri sağlığı ve güvenliği (İSG) için öncelikli olarak ele alınmasını ve bu kapsamda belirlenen ve belirlenmiş önlemlere odaklanmasını gerektirmektedir. Kimya Mühendisleri Odasının hazırlamış olduğu Endüstriyel Yangınlar ve Patlamalar raporlarında 2017, 2018, 2019, 2020 ve 2021 yılları olarak son 5 yıl incelendiğinde tekstil sektörü yangın sıralamasında 2021 yılında ilk 4'te diğer yıllarda ilk 3'te yer almaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında tekstillerde yangın risk faktörleri ayrıntılı bir şekilde incelenerek sektörde gerçekleşen yangın risklerinin ortadan kaldırılması veya minimize edilmesi noktasında bilgilere yer verilmiştir. Çalışmada FMEA ve HRNS risk değerlendirme yöntemleri kullanılarak karşılaştırılmış ve ortam ölçümlerinden, toz, termal konfor ve uçucu organik bileşik (VOC) ölçümleri yapılmıştır. Tekstil işletmesinde mevcut yangın risklerinin etkili bir şekilde tespit edilmesi ve alınacak önlemler ile işletme içinde meydana gelebilecek yangınları en aza indirgenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, bulgularıyla ve ortam ölçüm sonuçları ile değerlendirildiğinde yangın risklerinin belirlenip gerekli önlemlerin alınmasının yangınların azalmasında önemli bir etken olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan FMEA ve HRNS risk değerlendirme yöntemlerinden HRNS yönteminin daha verimli ve kullanışlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the data on the number of workplaces and employees, the textile industry has a high share of employment in Turkey. This finding necessitates that the dangers and risks that may cause accidents/fires in the sector should be handled as a priority in terms of occupational health and safety (OHS) and that the measures to be determined based on this should be concentrated. In the Industrial Fires and Explosions reports prepared by the Chamber of Chemical Engineers, when the last 5 years are examined as 2017, 2018, 2019, 2020 and 2021, the textile sector is in the top 4 in 2021 and in the top 3 in other years in the fire ranking. In this thesis study, fire risk factors in textiles were examined in detail and information was given at the point of eliminating or minimizing fire risks in the sector. In the study, FMEA and HRNS were compared using risk assessment methods and environmental measurements, dust, thermal comfort and volatile organic compound (VOC) were made. It is aimed to effectively identify the existing fire risks in the textile enterprise and to minimize the fires that may occur in the enterprise with the measures to be taken. When this research is evaluated with its findings and environmental measurement results, it has been determined that determining the fire risks and taking the necessary precautions is an important factor in the reduction of fires. Among the FMEA and HRNS risk assessment methods used in the study, the HRNS method was found to be more efficient and useful.