Yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin Türkçe yazma kaygılarının incelenmesi
Examination of Turkish writing anxiety of foreign university students
  1. Tez No: 837138
  2. Yazar: MELİH ALGÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin Türkçe yazma kaygılarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin Türkçe yazma kaygı düzeyleri kişisel bilgi formundaki değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmada nicel tarama modeli olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunuGazi Üniversitesi TÖMER'den 41, Çankırı Karatekin Üniversitesi TÖMER'den 35 ve Hitit Üniversitesi TÖMER'den 68 toplam144 yabancı uyruklu üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve“Türkçeyi Yabancı Dil Olarak Öğrenenlere Yönelik Yazma Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. İstatistiksel hesaplamalarda t testi, Mann Whitney U testi, ANOVA, Krushal-Wallis testi ve Tukey post-hoc testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin Türkçe yazma kaygı düzeylerinin“orta”seviyede olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin Türkçe yazma kaygıları ile cinsiyet, yazı yazmanın önemli olup olmadığı ve eğitim aldıkları TÖMER kuruluşları değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. Buna ek olarak öğrencilerin Türkçe yazma kaygıları ile Türkiye'de yaşadıkları süre, aylık kitap okuma sayısı, günlük tutma alışkanlığı ve dil seviyesi değişkenleri arasında anlamlı farklılık belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the Turkish writing anxiety of foreign national university students. In the study, the Turkish writing anxiety levels of foreign national university students were examined in terms of the variables in the personal information form. The relational scanning model, a quantitative scanning model, was used in the research. The research group of the study consists of a total of 144 foreign national university students, 41 from Gazi University TÖMER, 35 from ÇankırıKaratekin University TÖMER, and 68 from Hitit University TÖMER.“Personal Information Form”and“Writing Anxiety Scale for Those Learning Turkish as a Foreign Language”were used as data collection tools in the research. T-test, Mann-Whitney U test, ANOVA, Kruskal-Wallis test, and Tukey post-hoc test were used for statistical calculations. As a result of the research, it was determined that the Turkish writing anxiety levels of foreign national university students were at a“moderate”level. Additionally, no significant difference was found between students' Turkish writing anxieties and variables such as gender, the importance of writing, and the TÖMER institutions they attended. Furthermore, a significant difference was determined between students' Turkish writing anxieties and variables such as the duration of their stay in Turkey, monthly book reading frequency, the habit of keeping a diary, and language proficiency level.